Trwa ładowanie...

Zdrowie w ciąży

Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

„Zdrowie, zdrowie, niech każdy się dowie, że najważniejsze jest, albowiem (…)”: Będąc w ciąży, musisz o zdrowie dbać podwójnie. Jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Ale pamiętaj, nie daj się zwariować. Jak poradzić sobie z natłokiem informacji, radami babć i cioć, wytycznymi lekarza?

1. Jak dbać o zdrowie w czasie ciąży?

Kieruj się następującymi zasadami:

  • Ruch w ciąży

Ćwicz, gimnastykuj się, ruszaj się. W myśl zasady – ciąża to nie choroba, nie daj się uziemić w domu i bądź aktywna. ****Jakie ćwiczenia w ciąży wybrać? Spytaj się położnej bądź twojego lekarza. Może być to spacer, basen lub odpowiednia gimnastyka.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"
  • Słuchaj lekarza i wykonuj wszystkie badania
Tabletki
Tabletki

Przyjmowanie odpowiednich witamin jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

zobacz galerię

Jak już zostało powiedziane – ciąża to nie choroba, ale… Do lekarza trzeba chodzić i wszystkie badania należy wykonywać. Nawet jeśli uważasz, że twoja ciąża jest nad wyraz prawidłowa i przebiega hipernormalnie, słuchaj lekarskich zaleceń. Nieposłuszeństwo może zaszkodzić twojemu maleństwu.

  • Odpoczywaj

Złośliwi mogą nawet rzec: odpocznij na zapas. Faktycznie – czekają cię nieprzespane noce, ale teraz twój relaks nie opiera się na tym. Musisz regenerować się dla dobra dziecka, dla waszego spokoju i zdrowia.

  • Trzymaj nogi wysoko

Poprawi to krążenie, pomoże przy opuchliźnie, sprawi, że nogi nie będą takie ciężkie i po prostu odpoczną. Tym samym zapobiegniesz także żylakom w ciąży.

  • Dbaj o higienę w ciąży

Myj ręce kiedy tylko wrócisz do domu – z zakupów, od lekarza czy z innego miejsca. Brudnych rąk staraj się nie zbliżać do ust, lepiej dmuchać na zimne. Cały czas pamiętaj o zdrowiu maleństwa, które nosisz w sobie.

Ciąża, to nie choroba, ale stan, w którym musisz dbać nie tylko o siebie. Miej to na uwadze i pamiętaj o tym w każdym dniu i o każdej porze. Nie przesadzaj, ale pielęgnuj siebie i swoje nienarodzone maleństwo. Ufaj swemu instynktowi, a na pewno twoja ciąża będzie pełna radości i przebiegnie bez zbędnych trosk, smutków oraz wyrzeczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.