Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Przepuklina pachwinowa u dzieci

Avatar placeholder
19.12.2013 14:51
Przepuklina pachwinowa u dzieci
Przepuklina pachwinowa u dzieci

Mianem przepukliny określa się wybrzuszenie części narządu wewnętrznego, na przykład jelita, poprzez słaby punkt w mięśniach brzucha. W miejscu przepukliny widoczne jest miękkie zgrubienie. Jeśli przepuklina pojawiła się w pachwinie, mamy do czynienia z przepukliną pachwinową. Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie przepukliny pachwinowej?

1. Przyczyny i objawy przepukliny pachwinowej

Pomiędzy 12. i 14. tygodniem ciąży u płodu formują się jądra lub jajniki w pobliżu nerek. Narządy stopniowo opuszczają się do dolnej części brzucha w miarę jak dziecko rozwija się. W trakcie tego procesu u chłopców część cienkiej tkanki wyściełającej wnętrze brzucha jest ściągnięta do moszny, tworząc worek. Podobny proces zachodzi u dziewczynek – okrągłe więzadło macicy opuszcza się do pachwin w pobliżu warg sromowych i zamyka się wkrótce po porodzie. W ten sposób znika łączność pomiędzy jamą brzuszną i moszną lub pachwiną. Kiedy jednak zamknięcie tkanki jest opóźnione lub niekompletne, może się ona rozciągać i przekształcić w przepuklinę. Według danych szacunkowych 80-90% przypadków przepukliny pachwinowej diagnozuje się u chłopców. Przypadłość pojawia się najczęściej po prawej stronie, ale w 10% przypadków występuje po obu stronach. Przepuklina może wystąpić w każdym wieku, ale u 1/3 osób diagnozuje się ją w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Ryzyko przepukliny jest większe u dzieci, które mają w rodzinie przypadki tej przypadłości. Prawdopodobieństwo przepukliny jest większe u wcześniaków.

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci to:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
  • obrzęk lub wybrzuszenie w pachwinie lub mosznie w czasie płaczu lub wysiłku, które zmniejsza się lub całkowicie ustępuje, gdy dziecko jest zrelaksowane,
  • gładka masa, która zwykle nie jest tkliwa,
  • ból zlokalizowany w okolicy przepukliny.

2. Diagnoza i leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci

Rozpoznanie przepukliny następuje po zgromadzeniu danych na temat stanu zdrowia dziecka i starannym przebadaniu go. Jeśli lekarz nie jest w stanie wcisnąć przepukliny do środka i jest ona uwięziona, dziecko może być rozdrażnione i może wymiotować. Może również pojawić się utrata apetytu, nietypowe wypróżnienia, tkliwość w pachwinie oraz obrzęk brzucha. Przedłużone zatrzymanie jelita w prześwicie między mięśniami może doprowadzić do odcięcia dopływu krwi do narządu oraz jego obumarcia. Jest to sytuacja zagrażająca życiu dziecka, która wymaga szybkiej interwencji chirurga.

Przepuklina pachwinowa wymaga operacji. Jeśli niemowlę jest wcześniakiem i ma zaledwie kilka miesięcy, zabieg można odłożyć na 2-3 miesiące, by do tego czasu płuca dziecka funkcjonowały prawidłowo. Operacja przepukliny pachwinowej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Chirurg wykonuje małe nacięcie, naprawia worek przepukliny i zamyka ranę po nacięciu rozpuszczającymi się szwami. Większość dzieci po operacji przepukliny wraca do domu w ciągu 2-3 dni. Po kilku dniach starsze dzieci zazwyczaj są w stanie powrócić do normalnej aktywności fizycznej. Ryzyko nawrotu przepukliny pachwinowej jest niezwykle niskie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze