Trwa ładowanie...

Przyczyny i leczenie zgagi

Avatar placeholder
13.05.2017 21:34
Przyczyny i leczenie zgagi
Przyczyny i leczenie zgagi

Przyczyn występowania zgagi jest kilka. Może być wywoływana zarówno przez lekarstwa, jak i przez niektóre pokarmy. Może też być zwiastunem poważnej choroby. Określenie przyczyn zgagi to bardzo ważny element jej leczenia. Warto wiedzieć, że kiedy nam dokucza, dieta będzie doskonałym pierwszym krokiem do pozbycia się jej. Cierpiąc na problemy z układem pokarmowym, warto poznać najpopularniejsze sposoby na jej leczenie i zapobieganie.

Zgaga najczęściej związana jest z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w żołądku lub przełyku. Jest ona objawem schorzeń układu trawiennego. Związane z nią może być również bardzo często palenie papierosów zaraz po przebudzeniu.

spis treści

1. Podstawowe przyczyny zgagi

Niezwykle ciężko jest dobrze zdiagnozować przyczyny zgagi. Trzeba pamiętać o tym, że nie każde objawy w okolicach żołądka są związane z tą dolegliwością. Ale mogą się z nią w jakiś sposób łączyć lub pojawić się z takich samych przyczyn jak zgaga.

Należy diagnozować przyczyny zgagi
Należy diagnozować przyczyny zgagi (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• Może tak być w przypadku wrzodów żołądka. Objawiają się one najczęściej przez intensywny ból, szczególnie przed posiłkiem. Po spożyciu posiłku objawy ustępują.

• Zgaga pojawia się też podczas niestrawności. W przypadku niestrawności objawy, czyli ból brzucha, pieczenie w gardle, wzdęcia, pojawiają się najczęściej po obfitym posiłku. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest jej nieodzowną częścią.

• Jeśli objawy takie jak ból i lekkie palenie występują po godzinie od posiłku, przyczyną mogą być wrzody dwunastnicy.

• Osłabienie krążka zwieracza wpustu umieszczonego w dolnym odcinku przełyku kończy się najczęściej refluksem żołądkowo-przełykowym. W takim przypadku mięsień ten nie domyka żołądka, co skutkuje przedostawaniem się kwasów żołądkowych do przełyku. Wywołuje to mocne pieczenie i ból. Refluks jest bardzo nieprzyjemnym objawem i kiedy zaczyna się pojawiać systematycznie, należy zastosować odpowiednią dietę i skonsultować się z lekarzem.

Oczywiście palenie w żołądku lub przełyku nie zawsze powiązane jest ze spożyciem posiłku. Może być ono także związane z zażywaniem niektórych leków, antybiotyków, a także z paleniem papierosów. Szczególnie, kiedy wykonywane jest to na pusty żołądek. Ale najczęstszą przyczyną zgagi jest przejadanie się, które prowadzi do ucisku na żołądek i do wydzielania nadmiaru kwasów żołądkowych, które mogą podrażniać przełyk.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

2. Lekarstwa na zgagę

Kiedy zgaga nie pojawia się systematycznie, tylko od czasu do czasu, nie ma powodów do obaw. Zazwyczaj nie jest ona objawem jakiejś poważnej choroby. Najczęstszym powodem jej powstawania jest zbytnie przejadanie się. I jeśli robimy to sporadycznie, nie powinniśmy mieć problemów. Jeśli zgaga pojawi się w takim właśnie przypadku, pomocne będzie zastosowanie odpowiednich leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Do najczęściej stosowanych leków należą Rennie, Manti, Ranigast, Polprazol, ale oczywiście dostępne są także inne. Przed zakupem warto skonsultować się z farmaceutą.

Trzeba wiedzieć, że mechanizm działania lekarstw na zgagę jest bardzo podobny. Mają one za zadanie zobojętnienie kwasu solnego, który występuje w kwasach żołądkowych. Powlekają także błonę śluzową żołądka warstwą ochronną, która jest odporna na działanie kwasu solnego. Odpowiadają też za redukcję gazów obecnych w żołądku, co prowadzi do zmniejszenia uczucia przepełnienia.

Przyjmując lekarstwa na zgagę, warto pamiętać o tym, że nie wolno ich nadużywać. Najlepiej przed zażyciem danego lekarstwa dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z informacjami i poleceniami tam zawartymi. Może się okazać, że powinno być spożyte całe opakowanie leku, aby zapewnić największą skuteczność działania.

Musisz to wiedzieć

3. Jak diagnozować zgagę?

Kiedy pieczenie w żołądku lub przełyku pojawia się systematycznie lub dokucza nam niemal przez cały czas, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Mają one na celu ustalenie przyczyn pojawiania się zgagi. Najlepszym badaniem, które w większości przypadków pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy, jest gastroskopia. Polega ona na wprowadzeniu do przełyku pacjenta kamery znajdującej się na giętkim przewodzie. Dzięki czemu lekarz może nią odpowiednio manewrować. Dzięki obrazowi widocznemu na ekranie monitora może sprawdzać wszystkie niepokojące go rzeczy. Może też od razu pobrać wycinki do badań. Najczęściej ma to miejsce przy wrzodach, które mają tendencję do przekształcania się w zmiany nowotworowe. Badanie wycinków stosuje się także, aby sprawdzić obecność bakterii Helicobacter pylori.

Czasem, oprócz gastroskopii, zaleca się także prześwietlenia (RTG) przewodu pokarmowego. Wykonuje się je z użyciem kontrastu. Kontrastem nazywany jest specjalny płyn, który należy wypić przed badaniem. Dzięki czemu na zdjęciu RTG wszystko jest widoczne wyraźniej. W niektórych przypadkach może być też potrzebne wykonanie tomografii komputerowej. Wtedy niezbędne jest podanie kontrastu dożylnie.

4. Leczenie i zapobieganie zgadze

Zmagając się ze zgagą, aby uniknąć farmakoterapii, warto zdecydować się na odpowiednią dietę. Jeśli dokucza nam ta dolegliwość, dieta jest pierwszym krokiem do jej zwalczenia. Dieta na zgagę jest jeszcze skuteczniejsza, kiedy zostanie połączona z innymi zmianami. Szczególnie ważne jest spożywanie małych porcji i jedzenie bez pośpiechu o stałych porach. Warto też pamiętać o tym, aby:

• W przypadku nadwagi pozbyć się zbędnych kilogramów.

• Unikać potraw, które mogą wywoływać zgagę. Szczególnie potraw smażonych, z głębokiego tłuszczu, pikantnych.

• Bezwzględnie ograniczyć ilość spożycia tłuszczy zwierzęcych i wysokorafinowanych tłuszczy roślinnych.

• Unikać alkoholu i napojów gazowanych.

• Ograniczyć lub najlepiej rzucić palenie.

• Zadbać o odpowiednie ubranie, które nie będzie uciskało brzucha.

• Nie jeść bezpośrednio przed snem. Zaleca się, aby ostatni posiłek był spożyty nie później niż 3 godziny przed udaniem się na odpoczynek.

• Dbać o odpowiednią pozycję do spania. Poduszka powinna utrzymywać głowę na wysokości od 15 do 20 centymetrów nad materacem.

Przestrzeganie powyższych zasad powinno ułatwić zapobieganie i leczenie zgagi. Kiedy pojawią się pierwsze jej objawy, warto się zastanowić i zmienić tryb życia. Zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o odpowiednie pory posiłku, nie przejadać się. Kiedy wyeliminujemy przyczyny zgagi, życie będzie przyjemniejsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze