Trwa ładowanie...

Przyczyny i objawy zapalenia zatok szczękowych

Avatar placeholder
12.05.2017 20:08
Przyczyny i objawy zapalenia zatok szczękowych
Przyczyny i objawy zapalenia zatok szczękowych

Zatoki, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie górnych zębów, to zatoki szczękowe. Przyczyną ich zapalenia może być nieleczona próchnica. Mogą ją powodować także inne choroby zębów. Jeśli nie podejmiemy leczenia zapalenia zatok szczękowych, może to skończyć się groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie mózgu. Warto znać przyczyny i objawy zapalenia zatok, aby móc skutecznie je leczyć.

spis treści

1. Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

To właśnie niewyleczone zęby mogą być przyczyną pojawienia sią stanu zapalnego zatok szczękowych. Zapalenie to może się pojawić także w wyniku powikłań po niedokładnie przeprowadzonym leczeniu kanałowym, w wyniku którego nastąpiło przebicie się do zatoki podczas pracy nad kanałem. Może być też spowodowane wyrwaniem górnego zęba. Warto wiedzieć, że zębopochodne zapalenie zatok szczękowych dotyka tylko jednej strony twarzy.

Niewyleczone zęby mogą stać się przyczyną zatok szczękowych
Niewyleczone zęby mogą stać się przyczyną zatok szczękowych (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Najczęściej jednak za pojawienie się zapalenia zatok szczękowych odpowiadają infekcje układu oddechowego. Najczęściej są to infekcje wirusowe, rzadziej za zapalenie zatok szczękowych odpowiadają bakterie i grzyby. Najgroźniejsze są nawracające infekcje układu oddechowego. Stan zapalny może także dotknąć osoby, które zmagają się z astmą oskrzelową, a także alergicznym nieżytem nosa. W przypadku, kiedy zapalenie zatok szczękowych występuje przewlekle, może to świadczyć o wadach anatomicznych lub pojawieniu się polipów. Wtedy zapalenie zatok szczękowych jest najczęściej dwustronne. Na zachorowanie szczególnie narażeni są palacze oraz osoby, które dużo pływają.

2. Objawy zapalenia zatok szczękowych

Najczęstszym objawem zapalenia zatok szczękowych jest silny ból głowy, który niesie ze sobą uczucie rozpychania i jest umiejscowiony w okolicy oczodołu i czoła. Ból nasila się, kiedy pochylamy głowę, kaszlemy lub podejmujemy wysiłek fizyczny. Ból może wystąpić takie podczas dotykania chorej okolicy lub w momencie jej opukiwania.

Przyczyną bólu jest pojawienie się obrzęku błony śluzowej nosa. Obrzęknięte są także przewody, które znajdują się w jamie nosowej i odpowiadają za wyprowadzanie zatoki szczękowej. Konsekwencją obrzęku jest zamknięcie naturalnych ujść zatok szczękowych. Przez to gromadzi się w nich wydzielina, która nie ma możliwości, aby odpłynąć. Dodatkowo podciśnienie wzmaga dolegliwości bólowe, gdyż powietrze nie może przejść z jamy nosa do zatok szczękowych. Można zauważyć pojawianie się innych objawów stanu zapalnego, m.in. podwyższona temperatura, osłabienie, brak apetytu. Może wystąpić też ból zębów, niedrożność nosa, wyciek ropnej wydzieliny. Jeśli występuje przewlekłe zapalenie zatok szczękowych, głowa boli mniej lub ból głowy wcale się nie pojawia. Za to mogą występować zaburzenia powonienia lub długotrwały wyciek wydzieliny z nosa. Znając objawy zapalenia zatok, możemy łatwiej je zdiagnozować i leczyć.

Musisz to wiedzieć

3. Jak diagnozować zapalenie zatok szczękowych?

Do skutecznego diagnozowania zapalenia zatok szczękowych wykorzystuje się zdjęcia RTG lub tomografię komputerową. Przy czym tomografia komputerowa jest znacznie skuteczniejsza. W bardzo trudnych przypadkach lekarz w celu postawienia prawidłowej diagnozy może zlecić wykonanie endoskopii zatok i nosa.

4. Powikłania zapalenia zatok szczękowych

Jeśli nie będziemy leczyli zapalenia zatok szczękowych, może to grozić pojawieniem się niebezpiecznych i mało przyjemnych powikłań. Możemy do nich zaliczyć:

• zapalenie kości;

• zapalenie szpiku kostnego i ścian zatoki;

• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;

• zapalenie mózgu;

• zapalenie tkanek oczodołu.

Powikłania najczęściej mogą wystąpić u osób, które zmagają się z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych. Przewlekła postać tej choroby charakteryzuje się brakiem objawów, które jednoznacznie wskazują na stan zapalny.

5. Leczenie zapalenia zatok szczękowych

Znając objawy zapalenia zatok szczękowych, możemy przystąpić do ich leczenia, które zależy od tego, co jest przyczyną pojawienia się dolegliwości. Jeśli są to bakterie, wtedy leczymy chorego antybiotykami. Jeśli za infekcję odpowiadają wirusy, wtedy wystarczy leczenie objawowe. Można stosować krople do nosa, które powinny go udrożnić. Stosuje się też leki mukolityczne, które zmniejszą lepkość śluzu, a także środki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pomocne może być płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną lub wodą morską. Kiedy ból jest silny, gdyż wydzielina zalega w zatoce szczękowej, pomocne może być jej nakłucie. Jednak o tym decyduje lekarz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze