Trwa ładowanie...

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Avatar placeholder
23.01.2023 17:35
Przyczyny moczenia nocnego u dzieci
Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Nie warto czekać, aż dziecko samo wyrośnie z nocnego nietrzymania moczu. Kiedy tylko u malucha pojawi się nietrzymanie moczu, leczenie warto przeprowadzić od razu. Moczenie nocne może być spowodowane przez wiele czynników takich jak: choroby, zaburzenia hormonalne i silne emocje.

spis treści

1. Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne powstaje, jak sama nazwa wskazuje, w nocy podczas snu. Objawia się ono brakiem kontroli nad pracą pęcherza moczowego. Większość rodziców w Polsce uważa, że problemem jest, jeśli dziecko ukończyło trzy lata i się moczy. W Anglii ta granica przesunięta jest na pięć lat, natomiast w USA, Holandii i Szwajcarii wynosi ona sześć lat. Niektóre dzieci zmagają się z moczeniem nocnym nawet po ukończeniu dziesiątego roku życia.

Najczęściej powodem moczenia nocnego jest zbyt mały pęcherz. Jego objętość jest zbyt mała w stosunku do tego, ile moczu wytwarzają nerki. Z tej właśnie przyczyny dziecko moczy się w nocy. Kolejną przyczyną moczenia nocnego może być zaburzona praca mięśni zwieraczy. Aby dokładnie ustalić przyczyny nocnego nietrzymania moczu, należy udać się do lekarza. Prawdopodobnie zaleci on w takim przypadku badanie urodynamiczne oraz USG brzucha.

Moczenie nocne występuje w czasie snu
Moczenie nocne występuje w czasie snu (123RF)

2. Przyczyny moczenia nocnego

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jeśli do tej pory nasze dziecko przesypiało noce bez problemu, a nagle zaczęło się pojawiać moczenie nocne, to jedną z przyczyn takiego stany może być zapalenie układu moczowego. Przyczyną może być także refluks moczowodowo - pęcherzowy.

Parcie na mocz może być tak mocne, że dziecko będzie sikało bezwiednie. W przypadku zapalenia układu moczowego dziecko może skarżyć się na ból w okolicach nerek, pieczenie cewki moczowej. Ale nie jest to regułą.

Czasem dziecku nic nie dolega, tylko pojawia się nietrzymanie moczu. Leczenie w takim przypadku można prowadzić po zrobieniu badań moczu. Jeśli pojawi się dodatni wynik posiewu, można zidentyfikować bakterie, które odpowiadają za pojawienie się nietrzymania moczu i moczenie nocne. Kiedy bakterie zostaną zidentyfikowane, dziecku podaje się odpowiedni antybiotyk.

Jeśli, pomimo przeprowadzenia odpowiednich badań, nie można ustalić przyczyny pojawiania się moczenia nocnego, wszystko wskazuje na to, że winne są emocje. Dziecko poprzez nietrzymanie moczu może odreagowywać stres spowodowany pójściem do żłobka lub do przedszkola, chorobę czy pojawienie się rodzeństwa.

Nie tyko negatywne emocje odpowiadają za pojawianie się moczenia nocnego u dzieci. Także te pozytywne, jak wyjazd na wakacje czy czekająca dziecko impreza urodzinowa, mogą spowodować zmoczenie prześcieradła. Aby potwierdzić, że za nocne nietrzymanie moczu odpowiadają emocje, należy dokładnie obserwować dziecko, by znaleźć ewentualne sytuacje, które mogą być tego przyczyną.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Bardzo rzadko przyczyną nocnego moczenia są hormony. Może się zdarzyć, że przysadka mózgowa będzie wydzielała za mało wazopresyny, czyli hormonu, który odpowiada za gęstość moczu. W przypadku zdrowego dziecka, substancja ta jest wydzielana w nocy i mocz jest odpowiednio zagęszczany, więc zajmuje mniej miejsca w pęcherzu moczowym.

W przypadku niedoboru tej substancji, pęcherz musi być oczyszczany częściej. W celu diagnozy tego schorzenia należy przeprowadzić ogólne badania moczu i sprawdzić poziom wazopresyny we krwi.

3. Leczenie moczenia nocnego

Leczenie moczenia nocnego nie jest trudne, ale długotrwałe. Najważniejsze jest sprawienie, aby dziecko kontrolowało oddawanie moczu. Nie należy upominać ani karać dziecka. Można stosować pieluchy lub specjalne urządzenia, które pomagają w wytworzeniu odruchu warunkowego trzymania moczu.

Kiedy dziecko podczas snu będzie sikało, obudzi je sygnał dźwiękowy. Wtedy powinno iść do łazienki, zrobić siku i włożyć suche majtki. Po pewnym czasie alarm staje się zbyteczny. Można też stosować specjalne majtki, które zakłada się pod piżamkę. Są bardzo chłonne i nie widać ich pod piżamą. Zapewniają komfort oraz dyskrecję.

Musisz to wiedzieć

Jeśli nasze dziecko się moczy, należy okazać mu wsparcie. Musimy upewnić je w tym, że moczenie nie jest jego winą. Nie należy go karać ani krzyczeć na nie, kiedy pojawi się u niego nietrzymanie moczu. Nie należy dziecka także zawstydzać przy obcych.

Wysadzenie dziecka na nocnik na siłę niczego nie daje i może być szkodliwe, gdyż nie pozwala na wytworzenie się u dziecka nawyku budzenia się w wyniku przepełnionego pęcherza. Należy pamiętać, że moczenie nocne nie jest zależne od woli dziecka. W procesie leczenia potrzebna jest cierpliwość i zrozumienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze