Trwa ładowanie...

Przyczyny nocnego moczenia u chłopców

Avatar placeholder
22.05.2017 15:07
Przyczyny nocnego moczenia u chłopców
Przyczyny nocnego moczenia u chłopców

Dzieci dość często moczą się w nocy, jednak ten problem znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Wynika to z faktu, że dziewczynki szybciej się rozwijają. Moczenie nocne jest zjawiskiem normalnym w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, które z czasem powinno minąć. Jednak jeśli ten problem utrzymuje się u dzieci w wieku szkolnym, należy skonsultować się z pediatrą.

spis treści

1. Dlaczego dzieci się moczą?

Powszechna jest opinia, że nocne popuszczanie moczu przez dzieci wynika z napięcia psychicznego, jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście stresujące przeżycia lub lęki mogą nasilić ten problem, lecz nie są jego bezpośrednią przyczyną. Powodem nocnych moczeń nie są również ciężkie warunki socjalne, zaniedbanie czy status socjoekonomiczny rodziny.

Dzieci moczą się z różnych powodów, które nie koniecznie oznaczają chorobę
Dzieci moczą się z różnych powodów, które nie koniecznie oznaczają chorobę (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wynikają one raczej z uwarunkowań genetycznych, dolegliwości układu moczowego lub innych chorób, takich jak na przykład cukrzyca. Aby dokładnie ustalić przyczyny nocnych moczeń u dzieci powyżej 6. roku życia, należy udać się z maluchem do lekarza. Jednak w zdecydowanej większości przypadków nocne moczenia samoistnie przechodzą w wieku pięciu lub sześciu lat.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

2. Sposoby na nocne moczenia

Pierwszą sprawą, o jakiej należy pamiętać w przypadku nocnych moczeń u chłopców, jest to, by sytuacja ta była dla nich jak najmniej zawstydzająca. Budzenie się w mokrej pościeli jest dla dziecka sytuacją bardzo stresującą. Karanie go nie rozwiąże problemu, a jedynie może go nasilić. Należy pamiętać, że nocne moczenia nie są winą dzieci. Mogą one jednak bardzo negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości małego człowieka i być przyczyną kompleksów.
Aby zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu u chłopców, należy zwrócić uwagę na ich zachowanie przed snem. Należy ograniczyć spożywanie płynów wieczorem, jednak nie do takiego stopnia, by dziecko było spragnione. Siedmiolatek powinien w ciągu dnia wypijać około siedmiu szklanek płynów.

Musisz to wiedzieć

Rodzice powinni również zadbać o to, by maluch przed położeniem się do łóżka poszedł do toalety. W przypadku niektórych dzieci pomaga pozostawienie przy łóżku nocnika. Wiele dzieci potrafi w nocy wstać i się wysikać. Niektórzy rodzice budzą dzieci, by posadzić je na nocnik. Takie postępowanie jest skuteczne, należy jednak uważać, by dziecko nie przyzwyczaiło się do nocnych pobudek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.