Przyczyny nocnego moczenia u chłopców
Dzieci dość często moczą się w nocy, jednak ten problem znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Wynika to z faktu, że dziewczynki szybciej się rozwijają. Moczenie nocne jest zjawiskiem normalnym w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, które z czasem powinno minąć. Jednak jeśli ten problem utrzymuje się u dzieci w wieku szkolnym, należy skonsultować się z pediatrą.
1. Dlaczego dzieci się moczą?
Powszechna jest opinia, że nocne popuszczanie moczu przez dzieci wynika z napięcia psychicznego, jednak nie jest to do końca prawda. Oczywiście stresujące przeżycia lub lęki mogą nasilić ten problem, lecz nie są jego bezpośrednią przyczyną. Powodem nocnych moczeń nie są również ciężkie warunki socjalne, zaniedbanie czy status socjoekonomiczny rodziny.
Wynikają one raczej z uwarunkowań genetycznych, dolegliwości układu moczowego lub innych chorób, takich jak na przykład cukrzyca. Aby dokładnie ustalić przyczyny nocnych moczeń u dzieci powyżej 6. roku życia, należy udać się z maluchem do lekarza. Jednak w zdecydowanej większości przypadków nocne moczenia samoistnie przechodzą w wieku pięciu lub sześciu lat.
2. Sposoby na nocne moczenia
Pierwszą sprawą, o jakiej należy pamiętać w przypadku nocnych moczeń u chłopców, jest to, by sytuacja ta była dla nich jak najmniej zawstydzająca. Budzenie się w mokrej pościeli jest dla dziecka sytuacją bardzo stresującą. Karanie go nie rozwiąże problemu, a jedynie może go nasilić. Należy pamiętać, że nocne moczenia nie są winą dzieci. Mogą one jednak bardzo negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości małego człowieka i być przyczyną kompleksów.
Aby zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu u chłopców, należy zwrócić uwagę na ich zachowanie przed snem. Należy ograniczyć spożywanie płynów wieczorem, jednak nie do takiego stopnia, by dziecko było spragnione. Siedmiolatek powinien w ciągu dnia wypijać około siedmiu szklanek płynów.
Musisz to wiedzieć
Rodzice powinni również zadbać o to, by maluch przed położeniem się do łóżka poszedł do toalety. W przypadku niektórych dzieci pomaga pozostawienie przy łóżku nocnika. Wiele dzieci potrafi w nocy wstać i się wysikać. Niektórzy rodzice budzą dzieci, by posadzić je na nocnik. Takie postępowanie jest skuteczne, należy jednak uważać, by dziecko nie przyzwyczaiło się do nocnych pobudek.