Trwa ładowanie...

Ratowniczka ostrzega. Popularny gadżet jest główną przyczyną śmierci przez zakrztuszenie

Avatar placeholder
04.06.2023 12:14
Zabawa balonami
Zabawa balonami (Getty Images)

Na przyjęciach urodzinowych, weselach, komuniach, chrzcinach i rozmaitych imprezach utarło się, że pomieszczenia ozdabia się balonami. Takie dekoracje wyglądają wprawdzie pięknie, jednak mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla najmłodszych. Szczególnie, jeśli jakiś balon pęknie i dostanie się do przełyku dziecka.

spis treści

1. Dlaczego połknięcie balona jest tak niebezpieczne?

Nikki Jurcutz to ratowniczka medyczna, która prowadzi w mediach społecznościowych profile pod wspólną nazwą "Tiny Hearts Education". Materiały, które zamieszcza, dotyczą w głównej mierze zagadnień z zakresu udzielania dzieciom pierwszej pomocy.

Ekspertka zamieściła na Instagramie filmik, w którym pokazuje, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z połknięciem przez dziecko fragmentu balonu. Ostrzega w nim, by zwrócić baczną uwagę na malucha, który bawi się balonami.

"Balony są główną przyczyną śmierci w wyniku zakrztuszenia na świecie. Jeśli dziecko się nim zakrztusi, jego drogie oddechowe są zablokowane, a powietrze nie może się dostawać do środka ani wydobywać na zewnątrz" - mówi Nikki Jurcutz.

Aby lepiej zobrazować tę niebezpieczną sytuację, Nikki użyła na filmiku przeźroczystej rurki, która ma imitować przełyk dziecka. Do środka wsunęła fragment balona i zaczęła rytmicznie uderzać w rurkę ręką, naśladując standardowe działanie, jakie należy podjąć przy zadławieniach.

Jak widać na wideo, uderzenia nie przesuwają balona nawet o milimetr. Przyklejony do wilgotnego przełyku wciąż tkwi w tym samym miejscu.

Zobacz film: "Uważaj na szerszenie. Owady są bardzo groźne"

2. Co robić, gdy dziecko połknie balon?

Będąc więc w sytuacji, gdy dziecko połknie balon, należy niezwłocznie wezwać karetkę. Jeśli dojdzie do utraty przytomności, konieczna jest resuscytacja malucha.

Zabawa balonami
Zabawa balonami (Getty Images)

Jak unikać takiego niebezpieczeństwa? Nikki radzi, by przede wszystkim zachować ostrożność: nie pozwalać dzieciom bawić się balonami pozbawionymi powietrza, wyrzucać pęknięte, nigdy nie zostawiać malucha samego z balonem, wyrzucać balony po imprezach i edukować dzieci, by nie wkładały ich do buzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Maja Leśniewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze