Trwa ładowanie...

"Rozkręca się". Lekarka wylicza, co króluje na SOR-ach i w przychodniach

Avatar placeholder
20.09.2023 11:12
Coraz więcej dzieci choruje. "Nie ma jeszcze masakry", ale sezon chorobowy się rozkręca
Coraz więcej dzieci choruje. "Nie ma jeszcze masakry", ale sezon chorobowy się rozkręca (East News / Instagram)

Pediatrzy zwracają uwagę na to, że przyjmują w swoich gabinetach zwiększoną liczbę małych pacjentów z konkretnymi chorobami. O tej porze roku wśród dzieci "królują" między innymi zapalenie uszu, gardła, "bostonka" czy zapalenie krtani i tchawicy.

spis treści

1. Wrześniowe infekcje

Początek roku szkolnego to dla rodziców przedszkolaków i uczniów trudny moment - nie dość, że dzieci zaczynają naukę często w nowych dla siebie placówkach, do których muszą się zaadaptować, to jeszcze wrzesień wiąże się ze zwiększoną zapadalnością na różne choroby.

Są one szczególnie częste u najmłodszych, czyli maluchów chodzących do żłobka czy przedszkola. To wśród nich infekcje rozprzestrzeniają się najszybciej. Wszystko dlatego, że kilkulatki nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego układu odpornościowego. Kontakt z wirusami czy bakteriami zwykle kończy się więc u nich kolejną chorobą. Jaką? Na ten temat wypowiadają się w sieci różni lekarze.

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, specjalistka pediatrii, która prowadzi na Instagramie konto "mamapediatra_blog", została niedawno zapytana o to, "co króluje wśród dzieci" i "czy sezon chorób już się rozpoczął?". Ekspertka odpisała, że się rozkręca, wymieniając najczęściej pojawiające się obecnie u dzieci schorzenia.

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"

"Na szczęście jeszcze nie ma masakry, ale jest coraz więcej: zapaleń uszu, zapaleń gardła, zapaleń oskrzeli, choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (tzw. "bostonka"), trochę infekcji przewodu pokarmowego - z bólami brzucha, nudnościami i wymiotami" - wylicza Chmurzyńska-Rutkowska.

(instagram.com/mamapediatra_blog/)

Z kolei Łukasz Grzywacz, pediatra w sieci znany jako "Tata pediatra", w przygotowanym przez siebie w połowie września wideo wśród najczęstszych chorób dzieci o tej porze roku wymienia: zapalenie krtani i tchawicy (z suchym, napadowym kaszlem nasilającym się w nocy i nad ranem), obturacyjne zapalenie oskrzeli (kaszel suchy przechodzący w mokry), katar (infekcyjny, rzadko alergiczny), trzydniówka (gorączka przez trzy do czterech dni pojawiająca się co sześć-osiem godzin) i sporadyczne infekcje bakteryjne (zapalenie gardła, uszu atypowe zapalenie płuc).

Warto na koniec dodać, że dziecko, które źle się czuje, ma wyraźne objawy infekcji takie jak kaszel, katar czy kichanie, a do tego gorączkuje, ma wysypkę, jest osłabione czy zmęczone, powinno zostać w domu. Przyprowadzanie chorych maluchów do placówek skutkuje rozprzestrzenianiem się choroby na inne dzieci.

W sytuacji objawów typowych dla przeziębienia nie ma też potrzeby zawożenia kilkulatka na SOR. W takim przypadku możemy mu podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, obserwując, czy jego stan się poprawia, a w miarę możliwości umówić dla dziecka wizytę w gabinecie pediatrycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze