Trwa ładowanie...

Rozpoznanie zaćmy

Avatar placeholder
08.06.2021 12:58
Rozpoznanie zaćmy
Rozpoznanie zaćmy

Lekarz, aby postawić odpowiednią diagnozę, powinien przeprowadzić dokładny wywiad z chorym. Osoba cierpiąca na zaćmę w początkowej fazie choroby zauważa, że widziany obraz staje się zamazany. Wraz z postępem objawów widzenie jest coraz gorsze i choroba może doprowadzić nawet do ślepoty. Leczenie zaćmy odbywa się operacyjnie, natomiast takie leczenie jaskry wykonywane jest tylko w ostateczności.

spis treści

1. Pierwsze objawy zaćmy

W wyniku rozwoju zaćmy u niektórych pacjentów może wystąpić krótkowzroczność. Schorzenie to ma tendencję do narastania. Pojawia się w wyniku twardnienia jądra soczewki. Objawem, który czasem występuje razem z zaćmą, jest widzenie podwójne. Może też pojawiać się zjawisko rozszczepiania światła wokół jego źródła. Wpływa to na pogorszenie komfortu prowadzenia samochodu nocą. W miarę postępowania zaćmy obrazy, które widzi chory, stają się coraz bardziej żółte lub coraz bardziej brązowe. Pojawia się też problem w rozpoznawaniu kolorów.

W wyniku zaćmy, u niektórych ludzi obserwuje się równocześnie rozwój krótkowzroczności
W wyniku zaćmy, u niektórych ludzi obserwuje się równocześnie rozwój krótkowzroczności (123RF)

2. Jak rozpoznać zaćmę?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Rozpoznanie każdej choroby, także zaćmy, jest kluczowym elementem w jej leczeniu. Odbywa się ono zawsze operacyjnie. Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Natomiast operacyjne leczenie jaskry jest ostatecznością.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Rozpoznanie zaćmy jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych badań. Zazwyczaj do postawienia diagnozy wystarcza przeprowadzenie badania przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Przed badaniem źrenica chorego rozszerzana jest farmakologicznie. Badanie to ma na celu ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki. Lekarz przeprowadza także badanie dna oka i dzięki temu może wykluczyć lub potwierdzić występowanie zmian, które nieodwracalnie mogą obniżyć ostrość wzroku.

Tymi zmianami mogą być:

zanik nerwu wzrokowego,

• zmiany zwyrodnieniowe plamki,

odwarstwienie siatkówki.

Musisz to wiedzieć

Kiedy zaćma zostanie rozpoznana, pacjent kierowany jest na zabieg, którego celem jest przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze