Trwa ładowanie...

Rozpoznanie zaćmy

Lekarz, aby postawić odpowiednią diagnozę, powinien przeprowadzić dokładny wywiad z chorym. Osoba cierpiąca na zaćmę w początkowej fazie choroby zauważa, że widziany obraz staje się zamazany. Wraz z postępem objawów widzenie jest coraz gorsze i choroba może doprowadzić nawet do ślepoty. Leczenie zaćmy odbywa się operacyjnie, natomiast takie leczenie jaskry wykonywane jest tylko w ostateczności.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
spis treści

1. Pierwsze objawy zaćmy

W wyniku rozwoju zaćmy u niektórych pacjentów może wystąpić krótkowzroczność. Schorzenie to ma tendencję do narastania. Pojawia się w wyniku twardnienia jądra soczewki. Objawem, który czasem występuje razem z zaćmą, jest widzenie podwójne. Może też pojawiać się zjawisko rozszczepiania światła wokół jego źródła. Wpływa to na pogorszenie komfortu prowadzenia samochodu nocą. W miarę postępowania zaćmy obrazy, które widzi chory, stają się coraz bardziej żółte lub coraz bardziej brązowe. Pojawia się też problem w rozpoznawaniu kolorów.

W wyniku zaćmy, u niektórych ludzi obserwuje się równocześnie rozwój krótkowzroczności
W wyniku zaćmy, u niektórych ludzi obserwuje się równocześnie rozwój krótkowzroczności (123RF)

2. Jak rozpoznać zaćmę?

Rozpoznanie każdej choroby, także zaćmy, jest kluczowym elementem w jej leczeniu. Odbywa się ono zawsze operacyjnie. Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Natomiast operacyjne leczenie jaskry jest ostatecznością.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Rozpoznanie zaćmy jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych badań. Zazwyczaj do postawienia diagnozy wystarcza przeprowadzenie badania przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Przed badaniem źrenica chorego rozszerzana jest farmakologicznie. Badanie to ma na celu ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki. Lekarz przeprowadza także badanie dna oka i dzięki temu może wykluczyć lub potwierdzić występowanie zmian, które nieodwracalnie mogą obniżyć ostrość wzroku.

Tymi zmianami mogą być:

zanik nerwu wzrokowego,

• zmiany zwyrodnieniowe plamki,

odwarstwienie siatkówki.

Musisz to wiedzieć

Kiedy zaćma zostanie rozpoznana, pacjent kierowany jest na zabieg, którego celem jest przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.