Rozpoznanie zaćmy
Lekarz, aby postawić odpowiednią diagnozę, powinien przeprowadzić dokładny wywiad z chorym. Osoba cierpiąca na zaćmę w początkowej fazie choroby zauważa, że widziany obraz staje się zamazany. Wraz z postępem objawów widzenie jest coraz gorsze i choroba może doprowadzić nawet do ślepoty. Leczenie zaćmy odbywa się operacyjnie, natomiast takie leczenie jaskry wykonywane jest tylko w ostateczności.
1. Pierwsze objawy zaćmy
W wyniku rozwoju zaćmy u niektórych pacjentów może wystąpić krótkowzroczność. Schorzenie to ma tendencję do narastania. Pojawia się w wyniku twardnienia jądra soczewki. Objawem, który czasem występuje razem z zaćmą, jest widzenie podwójne. Może też pojawiać się zjawisko rozszczepiania światła wokół jego źródła. Wpływa to na pogorszenie komfortu prowadzenia samochodu nocą. W miarę postępowania zaćmy obrazy, które widzi chory, stają się coraz bardziej żółte lub coraz bardziej brązowe. Pojawia się też problem w rozpoznawaniu kolorów.
2. Jak rozpoznać zaćmę?
Rozpoznanie każdej choroby, także zaćmy, jest kluczowym elementem w jej leczeniu. Odbywa się ono zawsze operacyjnie. Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Natomiast operacyjne leczenie jaskry jest ostatecznością.
Rozpoznanie zaćmy jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanych badań. Zazwyczaj do postawienia diagnozy wystarcza przeprowadzenie badania przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Przed badaniem źrenica chorego rozszerzana jest farmakologicznie. Badanie to ma na celu ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki. Lekarz przeprowadza także badanie dna oka i dzięki temu może wykluczyć lub potwierdzić występowanie zmian, które nieodwracalnie mogą obniżyć ostrość wzroku.
Tymi zmianami mogą być:
• zanik nerwu wzrokowego,
• zmiany zwyrodnieniowe plamki,
Musisz to wiedzieć
Kiedy zaćma zostanie rozpoznana, pacjent kierowany jest na zabieg, którego celem jest przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia.