Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Skóra atopowa u dzieci

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 16:35
Skóra atopowa u dzieci
Skóra atopowa u dzieci

O skórze atopowej mówimy w przypadku atopowego zapalenia skóry. Jest to skóra niezwykle wymagająca: konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie i pielęgnacja.

spis treści

1. Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i powracającą chorobą zapalną skóry, która zmianami chorobowymi obejmuje skórę głowy i pozostałą część ciała. Zmiany skórne są typowe i uzależnione od postaci choroby. Atopowe zapalenie skóry przebiega z uporczywym świądem, który w znacznym stopniu wpływa na jakość życia chorego i jego rodziny.

AZS jest chorobą zapalną skóry
AZS jest chorobą zapalną skóry (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również alergicznym zapaleniem skóry, wypryskiem alergicznym lub świerzbiączką, diagnozowane jest coraz częściej. Lekarze uznają tę chorobę za cywilizacyjną. AZS swoją obecność może zamanifestować nawet w 2 miesiącu życia dziecka, zmianami obejmując skórę głowy oraz policzków (uwidaczniają się pęcherzyki oraz grudki na rumieniowym podłożu).

Przyczyna atopowego zapalenia skóry nie jest do końca znana. Wiadomo, że niezwykle istotne są czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta, gdy co najmniej jeden rodzic choruje na AZS. Nie bez znaczenia jest również zaburzone funkcjonowanie układu odpornościowego.

W przypadku dzieci atopowe zapalenie skóry w zdecydowanej większości przypadków ma związek z alergią pokarmową. W okresie niemowlęcym najczęściej uczula białko mleka krowiego oraz jaja kurze. Zaleca się długie karmienie piersią, by wzmocnić organizm dziecka, co jest możliwe, gdy matka zastosuje dietę eliminacyjną, najlepiej po konsultacji z alergologiem, pediatrą lub doradcą laktacyjnym.

2. Objawy atopowego zapalenia skóry

U najmłodszych dzieci atopowe zapalenie skóry objawia się uporczywym świądem, który jest przyczyną rozdrażnienia i niepokoju u dziecka. Może również powodować problemy ze snem. Na skórze głowy (najczęściej na policzkach) pojawia się zaczerwienienie oraz występują grudki lub pęcherzyki. Zmiany skórne w kolejnych miesiącach zmieniają swoją lokalizację i charakter: pojawiają się w zgięciach kończyn, w okolicy pośladków i na tułowiu. Skóra atopowa jest sucha i wrażliwa na substancje drażniące, tj. pot. Z czasem u dzieci z atopowym zapaleniem skóry może dojść do rozwoju astmy atopowej lub alergicznego nieżytu nosa.

3. Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry w głównej mierze opiera się na eliminacji z otoczenia (lub z diety) dziecka alergenów. Niezwykle ważna jest również pielęgnacja skóry atopowej, polegająca na odpowiednim jej nawilżeniu. W tym celu stosuje się emolienty na bazie olejów mineralnych. Wybierając kosmetyki dla dziecka z atopią, należy zwracać uwagę, by pozbawione były one substancji zapachowych. Warto również sięgać po sprawdzone domowe sposoby na pielęgnację suchej skóry. Sprawdza się w tym przypadku kąpiel w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego, płatków owsianych lub krochmalu.

Musisz to wiedzieć

Jeśli zmiany na skórze (zwłaszcza na skórze głowy) są duże, lekarz może zlecić przyjmowanie odpowiednich leków. W przypadku dzieci najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy miejscowe dostępne w postaci maści lub kremu, jak również leki przeciwhistaminowe, które pozwolą ograniczyć świąd skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze