Trwa ładowanie...

Skuteczne metody leczenia biegunki

Avatar placeholder
31.03.2021 15:59
Skuteczne metody leczenia biegunki
Skuteczne metody leczenia biegunki

Biegunka może być bardzo groźna dla organizmu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że chory często wydala luźne lub wodniste stolce. Biegunka połączona jest z utratą wody i składników mineralnych, przez co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dolegliwość może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Biegunka po antybiotyku nie jest niczym niespotykanym, gdyż jest to jeden z częściej występujących skutków ubocznych antybiotykoterapii. Lecząc biegunkę, stosuje się nawadniające płyny doustne, probiotyki, a także leki, które regulują perystaltykę jelit. W niektórych przypadkach może być konieczne nawadnianie dożylne.

spis treści

1. Biegunka a nawadnianie doustne

Walcząc z biegunką, powinniśmy pamiętać o tym, aby spożywać dużo płynów. Czasem może być konieczne skorzystanie z doustnych preparatów nawadniających. Polecane są szczególnie te nawadniające, które zawierają glukozę i elektrolity – chlorki i jony sodu odpowiadające za zachowanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego w osoczu i innych płynach ustrojowych. Wiążą one także wodę w organizmie. Natomiast obecny w płynach nawadniających potas odpowiada za prawidłową pracę serca i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Glukoza z kolei odpowiada za prawidłowe wchłanianie wody. Należy pamiętać, że biegunka po antybiotyku wymaga przeciwdziałania. Jeśli więc wystąpi, należy skonsultować się z lekarzem, ale nie można zaniechać nawadniania organizmu.

Podczas biegunki musimy się często nawadniać
Podczas biegunki musimy się często nawadniać (123RF)

2. Biegunka a nawadnianie dożylne

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Może się okazać, że biegunka jest tak intensywna, że nawadnianie doustne nie jest skuteczne. Wtedy konieczne jest nawadnianie dożylne. W takim przypadku pacjent dożylnie otrzymuje roztwór soli fizjologicznej lub glukozy. Nawadnianie dożylne stosuje się, aby uzupełnić niedobory płynów, a także przywrócić równowagę elektrolitów. Są one bardzo ważne, gdyż odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych, które organizm wykorzystuje do prawidłowego działania. Dlatego, kiedy w wyniku np. biegunki nastąpi odwodnienie, zostaje zaburzone przewodzenie impulsów elektrycznych z komórki do komórki. Jest to bardzo szkodliwe dla organizmu.

Musisz to wiedzieć

3. Lekarstwa na biegunkę

Na biegunkę można stosować odpowiednie lekarstwa. Do najpopularniejszych zaliczamy preparaty, które w swoim składzie mają loperamid lub subsalicylan bizmutu.

• Loperamid odpowiada za spowolnienie ruchu jelit, co wpływa na ograniczenie częstotliwości konieczności oddawania stolców.

• Subsalicylan bizmutu ma podobne działanie, jak loperamid. Skutecznie leczy objawy biegunki.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Stosowanie lekarstw na biegunkę może prowadzić do namnożenia się patogenów w jelitach. Czasem też można odnotować wzrost poziomu toksyn. Dlatego, stosując lekarstwa na biegunkę, należy zadbać o lekkostrawną dietę i systematyczne nawadnianie organizmu. Pomocne może być także używanie preparatów, które wpływają korzystnie na mikroflorę w jelitach. Kiedy męczy nas biegunka po antybiotyku, zastosowanie probiotyków pomaga szybciej się z niej wyleczyć. Biegunka jest częstą przypadłością i może dopaść każdego. Nie należy jednak jej lekceważyć. Jeśli nie będziemy jej leczyli, może się okazać niebezpieczna dla zdrowia. Organizm w wyniku biegunki traci nie tylko wodę, ale także elektrolity, które – jak wiemy – są niezbędne do jego prawidłowego działania. Niedobory wody i elektrolitów spowodowane biegunką należy od razu uzupełniać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze