Trwa ładowanie...

Skuteczne metody leczenia biegunki

Biegunka może być bardzo groźna dla organizmu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że chory często wydala luźne lub wodniste stolce. Biegunka połączona jest z utratą wody i składników mineralnych, przez co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dolegliwość może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Biegunka po antybiotyku nie jest niczym niespotykanym, gdyż jest to jeden z częściej występujących skutków ubocznych antybiotykoterapii. Lecząc biegunkę, stosuje się nawadniające płyny doustne, probiotyki, a także leki, które regulują perystaltykę jelit. W niektórych przypadkach może być konieczne nawadnianie dożylne.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Biegunka a nawadnianie doustne

Walcząc z biegunką, powinniśmy pamiętać o tym, aby spożywać dużo płynów. Czasem może być konieczne skorzystanie z doustnych preparatów nawadniających. Polecane są szczególnie te nawadniające, które zawierają glukozę i elektrolity – chlorki i jony sodu odpowiadające za zachowanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego w osoczu i innych płynach ustrojowych. Wiążą one także wodę w organizmie. Natomiast obecny w płynach nawadniających potas odpowiada za prawidłową pracę serca i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Glukoza z kolei odpowiada za prawidłowe wchłanianie wody. Należy pamiętać, że biegunka po antybiotyku wymaga przeciwdziałania. Jeśli więc wystąpi, należy skonsultować się z lekarzem, ale nie można zaniechać nawadniania organizmu.

Podczas biegunki musimy się często nawadniać
Podczas biegunki musimy się często nawadniać (123RF)

2. Biegunka a nawadnianie dożylne

Może się okazać, że biegunka jest tak intensywna, że nawadnianie doustne nie jest skuteczne. Wtedy konieczne jest nawadnianie dożylne. W takim przypadku pacjent dożylnie otrzymuje roztwór soli fizjologicznej lub glukozy. Nawadnianie dożylne stosuje się, aby uzupełnić niedobory płynów, a także przywrócić równowagę elektrolitów. Są one bardzo ważne, gdyż odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych, które organizm wykorzystuje do prawidłowego działania. Dlatego, kiedy w wyniku np. biegunki nastąpi odwodnienie, zostaje zaburzone przewodzenie impulsów elektrycznych z komórki do komórki. Jest to bardzo szkodliwe dla organizmu.

Musisz to wiedzieć

3. Lekarstwa na biegunkę

Na biegunkę można stosować odpowiednie lekarstwa. Do najpopularniejszych zaliczamy preparaty, które w swoim składzie mają loperamid lub subsalicylan bizmutu.

• Loperamid odpowiada za spowolnienie ruchu jelit, co wpływa na ograniczenie częstotliwości konieczności oddawania stolców.

• Subsalicylan bizmutu ma podobne działanie, jak loperamid. Skutecznie leczy objawy biegunki.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Stosowanie lekarstw na biegunkę może prowadzić do namnożenia się patogenów w jelitach. Czasem też można odnotować wzrost poziomu toksyn. Dlatego, stosując lekarstwa na biegunkę, należy zadbać o lekkostrawną dietę i systematyczne nawadnianie organizmu. Pomocne może być także używanie preparatów, które wpływają korzystnie na mikroflorę w jelitach. Kiedy męczy nas biegunka po antybiotyku, zastosowanie probiotyków pomaga szybciej się z niej wyleczyć. Biegunka jest częstą przypadłością i może dopaść każdego. Nie należy jednak jej lekceważyć. Jeśli nie będziemy jej leczyli, może się okazać niebezpieczna dla zdrowia. Organizm w wyniku biegunki traci nie tylko wodę, ale także elektrolity, które – jak wiemy – są niezbędne do jego prawidłowego działania. Niedobory wody i elektrolitów spowodowane biegunką należy od razu uzupełniać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.