Trwa ładowanie...

Skutki niepożądane przyjmowania antybiotyków

Avatar placeholder
31.03.2021 16:00
Skutki niepożądane przyjmowania antybiotyków
Skutki niepożądane przyjmowania antybiotyków

Antybiotyk to fenomenalna broń w walce z bakteriami. Dzięki niej zarazki zwalcza się o wiele szybciej i znacznie skuteczniej. Niestety, to co ma plusy, ma również minusy. Jakie są skutki uboczne antybiotyków? Jak możemy im zapobiec? Jakie są najgroźniejsze działania uboczne po antybiotykoterapii?

spis treści

1. Przyczyny skutków ubocznych

Skutki uboczne antybiotykoterapii biorą się z nieprawidłowej diety podczas przyjmowania leków, niestosowania się do zaleceń lekarza, pomijania dawek, niestosowania probiotyków, kończenie kuracji wcześniej, a także spożywanie alkoholu wraz z przyjmowaniem leków. Ponadto, sam antybiotyk jest tu winowajcą, gdyż niszczy nie tylko bakterie, które atakują nasz organizm, ale także te, które go chronią.

Mogą pojawić się skutki uboczne podczas zażywania antybiotyków
Mogą pojawić się skutki uboczne podczas zażywania antybiotyków (123RF)

2. Jakie mogą być skutki uboczne antybiotykoterapii?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Grzybica pochwy, którą wywołuje osłabienie naturalnej flory bakteryjnej, a w szczególności pałeczek kwasu mlekowego, podczas antybiotykoterapii. Możemy zapobiec temu schorzeniu, przyjmując podczas kuracji probiotyki doustne lub dopochwowe. Warto również w tym okresie jeszcze staranniej dbać o higienę części intymnych.

Biegunka, pleśniawki i stany zapalne jelit, które są sprawką osłabienia flory przewodu pokarmowego podczas antybiotykoterapii. Chcąc zapobiec infekcjom grzybiczym tego typu, również warto przyjmować probiotyki. Pamiętajmy, że osłonę przewodu pokarmowego przyjmujemy dwie godziny po zażyciu antybiotyku.

• Alergia – najczęstszą przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych na antybiotyk jest zawarta w jego składzie penicylina. Jeżeli jakiekolwiek objawy nas niepokoją, pojawiła się wysypka, wystąpiły silne bóle lub zawroty głowy, należy skonsultować się z lekarzem. Najbardziej poważny może być w tym przypadku wstrząs anafilaktyczny, który może okazać się dla człowieka śmiertelny.

Najpoważniejsze skutki uboczne w antybiotykoterapii:

• uszkodzenie słuchu;

• uszkodzenie działania nerek;

• uszkodzenie układu nerwowego;

• uszkodzenie wątroby;

Musisz to wiedzieć

• toksyczne oddziaływanie na szpik kostny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze