Trwa ładowanie...

Śmiertelne powikłania odry mogą być bardziej powszechne niż do tej pory uważano

Avatar placeholder
28.10.2020 11:37
Śmiertelne powikłania odry mogą być bardziej powszechne niż do tej pory uważano
Śmiertelne powikłania odry mogą być bardziej powszechne niż do tej pory uważano

Badacze sugerują, że śmiertelne powikłania odry mogą być bardziej powszechne niż do tej pory uważano.

Choć objawy odry utrzymują się zwykle do dwóch tygodni, w niektórych przypadkach wirus przedostaje się do mózgu. Tam może trwać w uśpieniu przez wiele lat, z czasem przekształcając się w wyniszczającą chorobę mózgu, zwaną podostrym stwardniającym zapaleniem mózgu (SSPE).

Kiedyś uważano, że SSPE dotyka jednego na sto tysięcy chorych, ale nowe badania ukazują, że jest znacznie częstsza u osób, które szczególnie ciężko przeszły odrę w młodym wieku.

Naukowcy sugerują, że groźne powikłanie może się rozwinąć u jednego na około 1400 dzieci, które zachorowały na odrę przed 5 rokiem życia oraz u jednego na 600 dzieci, które miały kontakt z chorobą przed ukończeniem 12 miesięcy.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

"Podostre stwardniające zapalenie mózgu jest późnym powikłaniem odry. Ludzie chorują na odrę, dochodzą do siebie, a około 10 lat później zaczyna się SSPE" - powiedział współautor badania dr James Cherry, profesor pediatrii i chorób zakaźnych w Szkole Medycznej Davida Geffena na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Dzieci, które chorują na odrę, częściej zapadają na SSPE w przyszłości
Dzieci, które chorują na odrę, częściej zapadają na SSPE w przyszłości (123rf)

Nie ma lekarstwa na SSPE, a jedynym sposobem, aby mu zapobiec, jest zaszczepienie się przeciwko odrze. Niektóre leki przeciwwirusowe mogą spowolnić postęp choroby. Chociaż ludzie z SSPE często umierają w ciągu roku do dwóch lat po postawieniu diagnozy, niektórzy chorzy żyją nieznacznie dłużej.

Wyniki badań zostały przedstawione na ID Week, corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych, Amerykańskiego Towarzystwa Epidemiologii Opieki Zdrowotnej, Towarzystwa Medycyny HIV i Związku Dziecięcych Chorób Zakaźnych w Nowym Orleanie.

Badania prezentowane na spotkaniach są uważane za wstępne, dopóki nie zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej
8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej [9 zdjęć]

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak

zobacz galerię

Na potrzeby badania Cherry i jego współpracownicy zidentyfikowali 17 przypadków SSPE w Kalifornii z lat 1998 do 2015. Żaden z tych pacjentów nie został zaszczepiony przeciwko odrze, śwince ani różyczce (MMR). Chociaż wszyscy przeszli odrę w dzieciństwie, SSPE nie pojawiło się u nich od razu.

Naukowcy zaznaczają, że średni wiek diagnozy podostrego stwardniającego zapalenia mózgu to 12 lat, ale wiek, w jakim faktycznie wykrywano chorobę, wahał się od 3 do 35 lat.

Naukowcy dodają, że nie wiedzą, co sprawiło, że wirus odry wznowił się w tych przypadkach.

Cherry wyjaśnia również, że wysoki odsetek szczepień w społeczeństwie sprawia, że rośnie odporność zbiorowa na wirusa, przez co zachorowanie u osób, które nie były szczepione, jest mało prawdopodobne.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze podaje się od 13 do 14 miesiąca życia. Dawka uzupełniająca podawana jest dzieciom dziesięcioletnim.

Odra jest tak zaraźliwa, że 95 proc. ludzi musi poddać się szczepieniu w dwóch dawkach, aby chronić tych, którzy nie mogą być zaszczepieni.

W Polsce utrzymuje się stała liczba szczepień i każdego roku podaje się im 95 proc. dzieci i młodzieży. Jedynie na południu i wschodzie kraju szczepionych jest ok. 92 proc. społeczeństwa.

Przeczytaj także inne artykuły o odrze:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze