Trwa ładowanie...

Jakie powikłania daje odra? Wyjaśniamy

 Ewa Rycerz
28.10.2020 11:36
Charakterystycznym objawem odry jest wysypka
Charakterystycznym objawem odry jest wysypka ((123rf) Charakterystycznym objawem odry jest wysypka)

20 przypadków zachorowań stwierdzono od połowy września 2017 r. w Poznaniu. To sporo, ale lekarze na razie uspokajają – zagrożenia nie ma. Zalecają jednak szczepienia i zwracają uwagę na powikłania, jakie może dawać ta choroba zakaźna.

spis treści

1. Coraz więcej zachorowań

Liczba zachorowań na odrę rośnie. W 2010 roku było to 13 zarejestrowanych przypadków, w 2012 – 71, a w roku 2016 – już 133 przypadki. Choć liczby są coraz większe, epidemiolodzy na razie nie podnoszą alarmu i nie mówią o epidemii odry. Zagrożenie może się pojawić, gdy 10 proc. populacji będzie wrażliwa na wirusa, wywołującego tę chorobę.

Wrażliwe na wirusa są osoby, które z różnych względów nie poddały się szczepieniom. Eksperci sugerują, że to właśnie rosnąca z roku na rok liczba niezaszczepionych dzieci może sposodować, że wirus wymknie się spod kontroli.

Tymczasem odra to poważna, ale zapomniana choroba. Jej pierwsze objawy mogą przypominać przeziębienie. To gorączka, ból gardła, osłabienie, katar. Kiedy jednak pojawia się charakterystyczna czerwona wysypka o grudkowym charakterze – sugeruje to odrę.

Zobacz film: "Coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepień skojarzonych"

Chorobę najciężej przechodzą osoby dorosłe. U dzieci przebiega ona łagodniej. Jednak i u jednych, i u drugich, niedoleczona, może doprowadzić do powikłań.

2. Powikłania po odrze

Leczenie odry to terapia objawowa. Polega na zbijaniu temperatury oraz nawadnianiu organizmu. Pacjent powinien w tym czasie leżeć w łóżku, w zaciemnionym pomieszczeniu – ze względu na światłowstręt. Choroba mija zazwyczaj po kilku tygodniach.

To bardzo ważne, by odrę wyleczyć. Osoba, która nie została zaszczepiona, narażona jest bowiem na powikłania. Mogą one wystąpić nawet kilka lat po przebyciu tej choroby zakaźnej.

Konsekwencje przebycia odry dotyczą głównie dróg oddechowych. Może pojawić się zapalenie płuc, zapalenie krtani, zapalenie tchwicy. Niezwykle bolesne i nieprzyjemne tak dla dziecka, jak i osoby dorosłej jest zapalenie ucha środkowego.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

Odra może wiązać się także z problemami kardiologicznymi. Zapalenie mięśnia sercowego jest kolejnym powikłaniem po tej chorobie. Wiąże się ono z pobytem w szpitalu, specjalistycznym leczeniem i stałą kontrolą kardiologa.

Najgroźniejsze są jednak powikłania neurologiczne. To zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu, które może rozwinąć się nawet 5 lat po przejściu choroby. Stanowi ono bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Objawy charakterystyczne podostrego stwardniającego zapalenia mózgu (LESS) to przede wszystkim wysoki poziom przeciwciał przeciw wirusowi odry, zaburzenia mowy, upośledzenie psychiczne, postępujące niedowłady. To wszystko w bardzo krótkim czasie prowadzi do stanu odmóżdżeniowego.

Mimo intensywnego rozwoju, medycyna nadal nie zna leków na to powikłanie. Przypadki zachorowań w dużej większości wiążą się ze śmiercią. Zdarza się, że chory może przeżyć z LESS kilka lat, zazwyczaj jednak umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy. Tylko u ok. 10 proc. chorych zauważa się poprawę.

Przeczytaj także inne artykuły o odrze:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze