Trwa ładowanie...

Smutny "spadek" po rodzicach. Genetycy odkryli ciekawą zależność

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 22.07.2024 11:56
Nawet 80 proc. ryzyka. Te choroby można odziedziczyć po rodzicach
Nawet 80 proc. ryzyka. Te choroby można odziedziczyć po rodzicach (Adobe Stock )

Jeśli oboje rodzice cierpią na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową, ryzyko, że ich dziecko również będzie je miało, sięga aż 80 proc. Po mamie i tacie można też odziedziczyć skłonność do innych zaburzeń zdrowia psychicznego.

spis treści

1. Choroba psychiczna w spadku

Co sprawia, że dana osoba ma chorobę psychiczną? Składa się na to szereg czynników - może być ona zależna np. od zaburzeń w ilości neuroprzekaźników, zażywanych substancji psychoaktywnych, chorób mózgu lub przebytych urazów, czynników środowiskowych czy genetyki.

Nie wiadomo wprawdzie, które geny mogą odpowiadać za konkretne schorzenia psychiczne, jednak niektóre zaburzenia prawdopodobnie wiążą się z genami, które dziedziczymy.

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu. Wady genetyczne wykryją już u zarodka"

Według badań Saloni Datani, doktorantki z Hongkongu specjalizującej się w genetyce chorób psychicznych, schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa mogą być dziedziczone na poziomie 60-70 proc., jednak jeśli oboje rodziców na nią cierpią, wskaźnik dziedziczenia sięga 80 proc.

W przypadku zaś ADHD, jeśli rodzice mają stwierdzone to zaburzenie neurorozwojowe, ryzyko jego wystąpienia u dziecka jest aż osiem-dziewięć razy wyższe. Dziedziczność depresji sięga natomiast 32 proc., co daje wysnuć wniosek, że ogromny wpływ mają na nią czynniki środowiskowe.

2. Decydują geny

Choroby genetyczne są wynikiem mutacji genów lub zaburzeń liczby bądź budowy chromosomów, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Diagnostyka takich schorzeń wymaga zaawansowanych testów genetycznych, a rozwój badań nad DNA pozwala na coraz lepsze zrozumienie tych problemów i ich przyczyn.

Dziedziczenie chorób genetycznych może przebiegać różnymi drogami w zależności od rodzaju mutacji oraz chromosomów zaangażowanych w proces. Współczesne badania genetyczne, takie jak sekwencjonowanie DNA, pozwalają na dokładne określenie rodzaju mutacji oraz jej lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie chorób genetycznych, co daje szansę na podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze