Trwa ładowanie...

Sposoby na depresję

Avatar placeholder
03.06.2017 22:16
Sposoby na depresję
Sposoby na depresję

Duże znaczenie przy leczeniu depresji ma terapia poznawczo-behawioralna. Na czym polega? Czy jest skuteczna? Jest to część pracy ze specjalistą, którego wsparcie i pomoc mogą okazać się dla osób chorych na depresję nieocenione.

spis treści

1. Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia ta to sześć technik istotnych w leczeniu depresji. Mowa tutaj o wyłapywaniu myśli, zadaniach do wykonania, testowaniu rzeczywistości, technikach poznawczych, szukaniu alternatywy i radzeniu sobie z lękami oraz zagrożeniami. Dzięki tej terapii chory znajduje sens życia, cel do którego może dążyć. Na czym polegają poszczególne techniki?

2. Wyłapywanie myśli

To nauka rozpoznawania myśli depresyjnych. Ważne jest ich spisywanie, mówienie o nich i ich zrozumienie. Dzięki temu, gdy pojawią się nie podczas terapii, ale w codziennym życiu, będziemy umieli się od nich odciąć i zamiast negatywnie, przemówić pozytywnie.

3. Zadanie do wykonania

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

To czynność, której chory na depresję za wszelką cenę unika – spotkanie ze znajomymi, wyjście do kina, sklepu itp. Z początku zadania są łatwe, psychoterapeuta małymi krokami prowadzi pacjenta do wykonania najtrudniejszej aktywności. Dzięki temu chory na depresję zdobywa większą pewność siebie i przeświadczenie, że potrafi, da radę.

Duże znaczenie w leczeniu depresji ma terapia poznawczo - behawioralna
Duże znaczenie w leczeniu depresji ma terapia poznawczo - behawioralna

4. Testowanie rzeczywistości

W testowaniu rzeczywistości podjęta jest próba zmiany negatywnych myśli w pozytywną rzeczywistość. Jeżeli na przykład osoba cierpiąca na depresję dręczy się z powodu samotności, braku wsparcia najbliższych, testowanie rzeczywistości polega na porozmawianiu z bliskimi lub wykonaniu do nich telefonu. Dzięki temu chory może dostrzec nieprawidłowości w depresyjnym myśleniu.

5. Technika poznawcza

Technika poznawcza, czyli „próba generalna”, to skłonienie osoby cierpiącej na depresję do opowiedzenia o swoich lękach, odczuciach, myślach i czynnościach, których unika. Celem tej techniki jest pozbycie się oporów przed rozmawianiem o własnych uczuciach.

To musisz wiedzieć:

6. Szukanie alternatywy

Kolejnym krokiem w terapii jest szukanie alternatywy dla sytuacji, które sprawiają osobie chorej na depresję największe problemy. Dzięki temu uczy się ona z nimi radzić. Najczęściej osoby chore na depresję nie szukają rozwiązania danej sytuacji. Ich myślenie polega na widzeniu wszystkiego w ciemnych barwach – po co mam próbować, skoro i tak mi się nie uda?

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

7. Radzenie sobie z lękami oraz zagrożeniami

Radzenie sobie z lękiem oraz zagrożeniami ma na celu omówienie sytuacji, w których lęk steruje naszym działaniem i wzmacnia narastającą depresję. Omówienie poszczególnych kroków sprzyja późniejszemu przełamywania barier i rozwiązywania problemów, a nie ich unikaniu. Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu wyjście z myślenia depresyjnego. Dzięki niej chory może przeanalizować sytuacje, w których podsycał objawy depresyjne. Uczy się także radzić sobie z problemami, zaczyna patrzeć na świat inaczej, a gdy terapia przynosi pozytywne skutki, dostrzega również jasną stronę życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze