Sprawdzone sposoby na przeziębienie – tymi metodami pokonasz je szybciej
Możemy na nie zachorować o każdej porze roku, nierzadko borykamy się z przeziębieniem właśnie latem. Aby szybko je wyleczyć, należy podjąć walkę z wirusem już po pojawieniu się pierwszych objawów, a więc kataru i dolegliwości bólowych gardła.
1. Jak szybko wyleczyć przeziębienie?
Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia, warto zażyć witaminę C, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów w organizmie chorego. Chociaż nie powstrzyma ona rozwoju przeziębienia, warto ją przyjmować profilaktycznie.
Przed położeniem się do łóżka (ważne w leczeniu przeziębienia jest przebywanie w ciepłym pomieszczeniu) powinniśmy zażyć kwas acetylosalicylowy (nie podaje się go dzieciom ze względu na ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zespołu Reya) lub preparat z paracetamolem.
Na katar i silny ból gardła pomogą m.in. środki przeciwzapalne. Warto aplikować krople do nosa, a także przygotowywać płukanki na gardło z roztworu wody i soli albo naparu z szałwii. Poza domem można sięgać po tabletki na gardło do ssania.
2. Domowe sposoby na przeziębienie
Leczenie przeziębienia możemy zacząć od ciepłego, rozgrzewającego ciało prysznica, który zakończymy strumieniem zimnej wody. Ten sposób warto zastosować, gdy odnotujemy pierwsze objawy przeziębienia, a więc uczucie rozbicia, nieżyt nosa i ból gardła.
Gorąca i zimna woda spowodują, że naczynia krwionośne najpierw rozszerzą się, a następnie obkurczą, dzięki czemu pobudzimy układ krążenia. Ponadto powinniśmy ciepło się ubierać (również, gdy na zewnątrz jest ciepło; często bowiem obserwuje się przeziębienie latem) i unikać wychłodzenia organizmu.
W terapii przeziębienia można próbować rozgrzać organizm od środka, na przykład przygotowując bulion warzywny.
Zupa dostarczy witamin i składników mineralnych niezbędnych w walce z dolegliwością. W czasie leczenia przeziębienia w domu warto przyjmować duże ilości płynów, nie tylko wody mineralnej, ale i herbaty z cytryną czy herbaty z imbirem i miodem.
Odpowiednie nawodnienie komórek organizmu stanowi ochronę przed rozmnażaniem się wirusów przeziębienia (warto wiedzieć, że chorobę przeziębieniową wywołuje nawet 200 typów wirusów).
Gdy gorączka osiągnie poziom 38 stopni Celsjusza, możemy zacząć ją obniżać (wzrost temperatury ciała to znak, że organizm walczy z wirusami choroby).
Naturalne metody zwalczania gorączki to przede wszystkim picie napotnych naparów, na przykład herbaty z lipy albo czarnego bzu. W związku ze wzmożoną potliwością należy systematycznie przyjmować inne płyny, takie jak ciepła woda z cytryną, woda z miodem lub czarna herbata.
Musisz to wiedzieć
W terapii przeziębienia można również stosować miód manuka, który wykazuje działanie antybakteryjne. Miód ten jest szczególnie skuteczny w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, na przykład nieżytu nosa, zapalenia zatok czy infekcji gardła.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl