"Straszna choroba" atakuje Polaków. Aż pięciokrotny wzrost zachorowań
Tylko do 30 kwietnia 2024 wykryto 1680 przypadków krztuśca, choć w zeszłym roku było to zaledwie 309 diagnoz. Lekarze i eksperci nie mają wątpliwości, że przyczyną jest coraz większa popularność pseudonaukowych teorii, która doprowadza do spadku zaszczepionych.
1. Najpierw zaatakował sąsiadów, teraz Polskę
Już w kwietniu mówiło się o ogromnej fali zachorowań na krztusiec (nazywany także "czarnym kaszlem" lub kaszlem studniowym), która zaatakowała Czechy. Tylko w 2024 wykryto tam ponad 3 tys. przypadków, głównie dotyczących nastolatków. Lokalne władze ostrzegają, że zachorowań może być jeszcze więcej i podkreślają rolę szczepień w przeciwdziałaniu fali zakażeń.
Jednak według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego problem krztuśca narasta także w Polsce: w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. zgłoszono 1680 przypadków, podczas gdy w 2023 roku (w tym samym okresie) było ich zaledwie 309.
- To straszna choroba, na którą można umrzeć - mówił cytowany przez TVN24 prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
2. Brak szczepień główną przyczyną
O nagły wzrost zachorowań eksperci obwiniają plagę dezinformacji na temat szczepień, przez którą coraz większa liczba rodziców z nich rezygnuje. Już ponad 2 proc. dzieci urodzonych w 2021 roku nie ma wykonanych żadnych obowiązkowych szczepień ochronnych, a blisko 20 proc. posiada braki w komplecie szczepień zalecanym przez lekarzy i WHO.
- Jestem przerażony tym, co się dzieje i nie jestem odosobniony w tym uczuciu. Przeraża mnie brak kultury zdrowotnej, wiara w gusła i zabobony. Deprecjonowanie nauki, nierzadko w majestacie państwa, to jedna z najgorszych rzeczy - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
3. Jak rozpoznać krztusiec?
Krztusiec (inaczej koklusz) to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych wywołana przez bakterię o nazwie Bordatella pertusis. Krztusiec u dzieci pojawia się najczęściej w wieku 0-4 lat, choć zdarzają się (i to coraz częściej) przypadki zachorowań wśród nastolatków i dorosłych.
Najbardziej typowym objawem tej choroby jest męczący, duszący kaszel, którego napadowe ataki znacząco utrudniają oddychanie. Krztusiec należy do chorób, których zakaźność aż sześciokrotnie przewyższa tę, którą cechuje się grypa.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl