Szczepionka podjęzykowa dla małych alergików
Najnowocześniejszą metodą leczenia alergii u dzieci powyżej 5. roku życia i u dorosłych są szczepionki podjęzykowe. Są to tabletki lub krople, które umieszcza się pod językiem. Jest to bardzo skuteczna metoda odczulania. Jej skuteczność została potwierdzona klinicznie. Aby użyć szczepionki podjęzykowej, najpierw należy przeprowadzić testy alergiczne. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, w każdym z większych miast jest po kilka poradni alergologicznych, w których można przeprowadzić odpowiednie testy. Warto wiedzieć, że szczepionki podjęzykowe są jeszcze stosunkowo mało popularne w naszym kraju, ale to się systematycznie zmienia.
1. Jak używać szczepionki podjęzykowej?
Szczepionki podjęzykowe mogą być używane u dzieci, które skończyły 5. rok życia. Takie odczulanie może być przeprowadzone w domowym zaciszu. Używanie szczepionek podjęzykowych jest bardzo proste i każdy sobie z tym poradzi. Ważne, aby przed przystąpieniem do odczulania zasięgnąć opinii lekarza i przeprowadzić testy alergiczne. Warszawa, a także każde większe miasto ma kilka poradni alergologicznych, więc można łatwo wybrać taką placówkę, w której bez problemu zostaną przeprowadzone testy. W mniejszych miejscowościach jest to także możliwe, jednak czasem trzeba czekać na wizytę u lekarza. Należy wiedzieć, że tabletki podjęzykowe to metoda odczulania dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłki traw. Dlatego tak ważne są odpowiednie testy alergiczne. Jeśli szczepionka podjęzykowa ma formę tabletek, wystarczy umieścić ją bezpośrednio pod językiem, przetrzymać dwie minuty, a następnie połknąć. Tabletki należy przechowywać w zacienionym miejscu.
Zobacz także:
Natomiast, jeśli szczepionka podjęzykowa ma formę kropli, należy użyć specjalnego dozownika. Przy jego pomocy można odmierzyć odpowiednią dawkę szczepionki. Powinna znaleźć się ona pod językiem. Przez dwie minuty nie należy przełykać śliny. Sczepionka powinna być przechowywana w temperaturze od 2 do 8°C, najlepiej w lodówce. Tabletki oraz krople podjęzykowe należy stosować na czczo, przed jedzeniem.
2. Etapy leczenia szczepionką podjęzykową
Leczenie szczepionkami podjęzykowymi składa się z dwóch etapów.
- Pierwszym z nich jest leczenie wstępne. Podczas tego etapu pacjent przyjmuje codziennie coraz większe dawki alergenu. Czas trwania tego etap zależy od zastosowanej metody odczulania. W przypadku tabletek trwa do trzech dni, w przypadku kropli nawet jedenaście dni. Etap ten kończy się, kiedy pacjent otrzymuje dawkę maksymalną alergenu. Jest ona określana indywidualnie dla każdego pacjenta.
- Drugim etapem leczenia jest leczenie podtrzymujące. Polega ono na regularnym przyjmowaniu ustalonej dawki maksymalnej alergenu. W zależności od rodzaju alergenów, czas trwania etapu drugiego jest różny. Jeśli alergenem są roztocza, które zaliczają się do alergenów całorocznych, leczenie musi trwać przez cały rok. W przypadku alergii, które występują sezonowo, odczulanie podjęzykowe będzie prowadzone tylko przez kilka miesięcy w roku. Aby uzyskać pełną skuteczność, drugi etap musi trwać minimum trzy lata lub trzy kolejne sezony.
3. Szczepionki podjęzykowe w leczeniu alergii u dzieci
Dzięki temu, że szczepionki podjęzykowe mogą być stosowane w domu, są skuteczną metodą immunoterapii u dzieci. Oczywiście proces odczulania odbywa się pod nadzorem alergologa, który nadzoruje proces leczenia i który przeprowadził odpowiednie testy alergiczne. Szczepionki podjęzykowe są tak samo skuteczne, jak te w zastrzykach. Szczepionki podjęzykowe są nieco droższe, jednak znacznie lepiej sprawdzają się w przypadku dzieci, gdyż redukują stres oraz konieczność przyjazdów do specjalisty, aby zaaplikować zastrzyk. Są też bezbolesne, więc łatwiej przeprowadzić całą procedurę odczulania.