Trwa ładowanie...

Szkodzi dziecku jeszcze przed zajściem w ciążę. Nowe ustalenia w sprawie alkoholu

Avatar placeholder
20.02.2023 11:07
Szkodzi dziecku jeszcze przed zajściem kobiety w ciążę. Nowe odkrycia w sprawie alkoholu
Szkodzi dziecku jeszcze przed zajściem kobiety w ciążę. Nowe odkrycia w sprawie alkoholu (Getty Images/Human Reproduction Journal)

Dzięki sztucznej inteligencji (Al) oraz technologii głębokiego uczenia się, naukowcy znaleźli związek między wyglądem twarzy dziecka a ilością alkoholu spożywanego przez matki zarówno w trakcie ciąży, jak i na kilka miesięcy przed zapłodnieniem. Wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że znaczenie ma nawet niewielka ilość alkoholu.

spis treści

1. Twarz jest "lustrem zdrowia"

Twarz jest nie tylko wizytówką człowieka. Można z niej również wyczytać istotne informacje na temat stanu zdrowia. Nie bez powodu kierujący projektem badawczym prof. Gennady Roshchupkin z Erasmus Medical Centre w Rotterdamie nazywa twarz "lustrem zdrowia". Dodaje, że narażenie dziecka działanie alkoholu przed urodzeniem może mieć znaczący i negatywny wpływ na jego rozwój. Co więcej, jeśli matka regularnie pije duże ilości, może to skutkować płodowym zaburzeniem alkoholowym, czyli FASD, co odbija się na wyglądzie twarzy dzieci".

FASD to upośledzenie neurologiczne i opóźnienie wzrostu. Dziecko, który cierpi na FASD, może mieć zaburzenia funkcji poznawczych, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), problemy z pamięcią i nauką, opóźnienia mowy oraz problemy behawioralne.

Badanie: Zależność między wyglądem twarzy dziecka a spożyciem alkoholu przez matkę
Badanie: Zależność między wyglądem twarzy dziecka a spożyciem alkoholu przez matkę (Medrxiv )

2. Przeanalizowali zdjęcia dzieci

Naukowcy dokonali analizy trójwymiarowych zdjęć dzieci w wieku dziewięciu oraz 13 lat. Informacje na temat spożywania alkoholu przez matki uzyskano na podstawie kwestionariuszy, które były wypełniane przez kobiety na różnych etapach ciąży. Wyodrębniono trzy grupy: kontrolną (w której kobiety nie piły przed ciążą ani w jej trakcie), kobiet, które spożywały alkohol na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, lecz odstawiły go, gdy dowiedziały się o ciąży oraz kobiety, które spożywały alkohol w ciąży.

- Odkryliśmy statystycznie istotny związek między ekspozycją na alkohol w okresie prenatalnym a kształtem twarzy u dziewięcioletnich dzieci. Im więcej alkoholu piły matki, tym zmiany były bardziej istotne statystycznie. Najczęstszymi cechami były zadarty czubek nosa, skrócony nos, wywinięty podbródek i podwinięta dolna powieka - powiedział cytowany przez portal scienmag.com Xianjing Liu, jeden z autorów badania.

3. Nawet niewielkie ilości alkoholu mają negatywny wpływ na dziecko

- W grupie matek, które piły przez cały okres ciąży, stwierdziliśmy, że nawet jeśli piły bardzo mało w czasie ciąży, mniej niż 12 g tygodniowo, można było zaobserwować związek między ekspozycją na alkohol a kształtem twarzy dzieci. Po raz pierwszy wykazano związek przy tak niskim poziomie spożycia alkoholu - dodał. Warto dodać, że 12 g alkoholu odpowiada 330 ml piwa lub małej lampce wina (175 ml).

Zauważono również, że związek między kształtem twarzy dziecka a spożywaniem alkoholu był słabszy u starszych dzieci.

- Możliwe, że gdy dziecko dorasta i doświadcza innych czynników środowiskowych, zmiany te mogą się zmniejszać lub być przesłonięte przez normalne wzorce wzrostu. Nie oznacza to jednak, że zniknie również wpływ alkoholu na zdrowie. Dlatego należy podkreślić, że nie ma ustalonego bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu w czasie ciąży i wskazane jest zaprzestanie picia alkoholu jeszcze przed poczęciem, aby zapewnić optymalne wyniki zdrowotne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu - mówi prof. Roshchupkin w rozmowie z scienmag.com.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze