Trwa ładowanie...

Tak rozpoznasz kaszel krztuścowy. W Polsce słychać go coraz częściej

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 01.08.2024 19:59
Pierwsze objawy krztuśca
Pierwsze objawy krztuśca (Getty Images)

Rosnąca w zastraszającym tempie liczba przypadków krztuśca powinna wzmożyć czujność - i to nie tylko wśród rodziców małych dzieci. Lekarka przestrzega przed charakterystycznym objawem, który może ułatwić rozpoznanie choroby.

spis treści

1. GIS alarmuje

Liczba przypadków krztuśca w Polsce wzrosła z 448 w pierwszym półroczu 2023 roku do 6 844 w analogicznym okresie w roku 2024. Za ponad 15-krotny wzrost zachorowań eksperci winią przede wszystkim spadające zainteresowanie szczepieniami przeciwko tej chorobie – a te są szczególnie istotne nie tylko u dzieci, ale także u kobiet w ciąży bądź dorosłych regularnie przebywających w otoczeniu małych dzieci (pracowników szpitali, żłobków, ośrodków opiekuńczych).

O wadze szczepień na tę chorobę, zwłaszcza u dzieci, przypominał wielokrotnie Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, który donosił także o coraz liczniejszych przypadkach ciężkiego krztuśca - prowadzących do uszkodzeń mózgu.

Zobacz film: "Szczepionka na RSV dla ciężarnych, kiedy będzie dostępna? Wirusolog odpowiada"

Z uwagi na rosnące zagrożenie ze strony choroby, warto też umieć rozróżniać jej pierwsze objawy - zwłaszcza gdy nasze dziecko lub my sami nie możemy przyjąć szczepienia z powodu przeciwwskazań medycznych.

2. Pierwsze objawy krztuśca

Faza inkubacyjna po zarażeniu krztuścem trwa z reguły od 7 do 10 dni i nie daje żadnych objawów. Następna tzw. faza wstępna utrzymuje się od jednego do dwóch tygodni i zwykle objawia się katarem, lekkim kaszlem, uciążliwym nieżytem nosa i gorączką. To właśnie w tej fazie, podczas występowania symptomów, pacjenci są najbardziej zakaźni.

- Krztusiec to bardzo zaraźliwa choroba. Pałeczki krztuśca mogą być przenoszone drogą kropelkową na odległość kilku metrów, więc do zakażenia może dojść nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Wystarczy, że przebywamy w tym samym pomieszczeniu - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzesiowski.

Jak więc odróżnić objawy krztuśca od innych infekcji? Pediatra lek. Monika Działowska przestrzega m.in. przed **charakterystycznym, specyficznym kaszlem, na który warto zwrócić uwagę.

Krztusiec z reguły leczy się poprzez antybiotykoterapię, ale i leczenie objawowe. Nierzadko, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci, konieczna jest hospitalizacja. Dochodzi jednak do niej rzadziej wśród dzieci zaszczepionych.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze