Trwa ładowanie...

Trądzik a depresja

Avatar placeholder
04.06.2017 22:16
Trądzik a depresja
Trądzik a depresja

Depresja, jak i inne zaburzenia psychiczne, mogą wywołać choroby psychodermatologiczne. Wiążą one problemy psychiczne z problemami skórnymi. Choć wydaje się to mało powiązane, to przykładem może być zwykły trądzik. Problemy ze skórą twarzy mogą przyczynić się do depresji, anoreksji, czy też nerwicy.

spis treści

1. Choroby psychodermatologiczne

Choroby psychodermatologiczne wpływają na siebie i wzajemnie się podsycają. Osłabiona psychika nie akceptuje ciała i problemów ze skórą. Problemy skórne, nieatrakcyjny wygląd – wywołują zaburzenia psychiczne. Przy leczeniu należy objąć pacjenta wsparciem zarówno psychicznym, jak i zadbanie o objawy skórne. Pospolity trądzik może wywołać u młodzieży problemy emocjonalne – zaburzenie nastroju, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania, obsesje na punkcie własnego wyglądu. To wszystko może prowadzić nawet do myśli samobójczych, depresji i nerwic.

Depresja może wywołać choroby psychodermatologiczne
Depresja może wywołać choroby psychodermatologiczne

2. Trądzik a psychika

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Trądzik to nie tylko choroba wieku młodzieńczego. Może zdarzyć się również u osób dorosłych. Zmiany skórne mogą pojawić się na plecach, ramionach, szyi i twarzy. Trądzik jest dla większości osób dość wstydliwą chorobą. Wstydowi towarzyszy stres i pogłębiające się problemy psychiczne. Co więcej, jest to błędne koło, gdyż powyższe reakcje tylko pogłębiają trądzik. Leczenie, które trwa długo może przyczynić się do obniżonej samooceny, zaburzeń nastroju i coraz mniejszej akceptacji własnego ciała. Pogłębiające się zaburzenia nastroju prowadzą do depresji

Skuteczne zioła na trądzik
Skuteczne zioła na trądzik [6 zdjęć]

Wypryski, krosty, zaskórniki pojawiające się na twarzy dostarczają wielu kompleksów. Pacjenci odwiedzają

zobacz galerię

3. Leczenie depresji i trądziku

To musisz wiedzieć:

W leczeniu trądziku i depresji nie wystarczy psychoterapia i leki przeciwdepresyjne lub samo leczenie objawów skórnych. Należy leczyć obie choroby – zarówno trądzik i depresję. Rodzina powinna być dla chorego wsparciem. Motywować, gdy zwątpi i gdy nie widzi sensu dalszej walki. Pomoc specjalisty jest niezbędna, ale pomoc najbliższych również. Tylko dzięki dobrej współpracy chory może wyjść z depresji i skutecznie wyleczyć trądzik.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.