Trwa ładowanie...

Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?

Avatar placeholder
03.07.2019 07:48
Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?
Jak pomóc bliskiej osobie z depresją? (123rf)

Depresja to bardzo poważna choroba, w której osoba traci chęci i motywację do życia. Obwinia się za wszystko, jest przygnębiona, rozdrażniona i niekiedy może mieć myśli samobójcze. Choroba jest na tyle trudna, że osoba z depresją nie ma niekiedy wystarczająco dużo motywacji, aby podjąć leczenie. I tu niezbędni są najbliżsi.

spis treści

Rodzina i przyjaciele osoby cierpiącej na depresję nie zawsze potrafią stanąć na wysokości zadania i pomóc osobie chorej. Główną przyczyną jest niewiedza i strach. Niekiedy powtarzają, że wszystko jest w porządku, że wszystko się ułoży, że będzie dobrze. To najczęstsze słowa, które przychodzą do głowy. Niestety, nie rozwiązują one problemu, nie pomagają. Wręcz przeciwnie, pogłębiają depresję u chorego. Słowa te jedynie udowadniają, że nie rozumiemy depresji.

Rodzina powinna wspierać osobę chorą na depresję
Rodzina powinna wspierać osobę chorą na depresję

1. Wsparcie z zewnątrz i garść informacji

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Nie wiedząc jak pomóc lub bojąc się cokolwiek zrobić, aby nie zaszkodzić choremu na depresję, bliscy i przyjaciele mogą również szukać odpowiedzi na dręczące ich pytania. Nie jest czymś złym, gdy nie wiemy czym jest depresja i jak wesprzeć osobę chorą. Czymś złym jest odsunięcie się od niej, odwrócenie plecami i ignorowanie, jakby problem nie istniał. Dlatego warto szukać pomocy. Możemy zwrócić się do telefonicznej linii zaufania, pomocy on-line lub zapytać o to psychologa lub psychoterapeutę. Pomóc może również rozmowa z innymi rodzinami, które są w podobnej sytuacji.

2. Jak rodzina może pomóc osobie cierpiącej na depresję?

To musisz wiedzieć:

Chcąc wesprzeć najbliższą osobę, która cierpi na depresję, należy: Być – osoba z depresją nie powinna odczuwać, że jest pozostawiona sama sobie. Wspierać – nie poprzez zmuszanie do aktywności, do której chory nie ma ochoty. Zrozumienie zachowania osoby cierpiącej na depresję jest pierwszym krokiem wsparcia. Słuchać – niekiedy samo słuchanie wystarcza, żeby chory poczuł, że jest zrozumiany. Nie oceniać – krzyki, oskarżenia, kłótnie nie pomogą. Osoba z depresją na takie zachowanie może reagować agresją lub całkowitym zamknięciem się w sobie i myślami samobójczymi. * Namówić chorego do konsultacji z lekarzem – to kolejny krok w stronę wyleczenia depresji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze