Trwa ładowanie...

Tych leków nigdy nie podawaj swojemu dziecku. Farmaceutka ostrzega

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 18.02.2023 11:51
Farmaceutka ostrzega przed podawaniem popularnych leków dzieciom
Farmaceutka ostrzega przed podawaniem popularnych leków dzieciom (Getty Images/TikTok)

W aptekach można znaleźć wiele leków dostępnych bez recepty. Czasem rodzice bez zastanowienia podają je swoim dzieciom, nie zaglądając wcześniej do ulotki dołączonej do opakowania. Okazuje się, że nawet najbardziej popularne leki mogą doprowadzić do tragedii, jeśli zostaną podane najmłodszym. Jedna z farmaceutek aktywnych na TikToku, Ania Joniec-Bieniek, podaje kilka przykładów i ostrzega przed konsekwencjami.

spis treści

1. Popularna aspiryna

Kwas acetylosalicylowy to dobrze znana wszystkim aspiryna. Wykazuje ona działanie przeciwbólowe, dlatego często stosowana jest w przypadku bólu głowy czy zęba lub bólu mięśni i stawów. Polacy sięgają po nią także, gdy dopadnie ich grypa lub przeziębienie, aby obniżyć gorączkę lub złagodzić dolegliwości bólowe.

Tego leku nie powinno się jednak podawać dzieciom, które mają mniej niż 16 lat. U młodszych dzieci aspiryna stwarza ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. To rzadka, lecz groźna choroba, która może doprowadzić do uszkodzenia mózgu oraz niewydolności wątroby, co w połowie przypadków kończy się śmiercią.

2. Leki z kodeiną

Kodeina jest substancją przeciwkaszlową, dlatego bywa wykorzystywana w syropach lub tabletkach na kaszel.

Niektóre leki mogą być groźne dla dzieci
Niektóre leki mogą być groźne dla dzieci (TikTok)

Leków z kodeiną nie powinniśmy jednak podawać dzieciom poniżej 12. roku życia, ponieważ mogą one wywołać zaburzenia oddychania.

3. Metamizol

Kolejnym popularnym lekiem, który nie powinien być podawany dzieciom bez konsultacji z lekarzem jest metamizol sodu, czyli pyralgina.

Nawet jedna dawka tego leku może doprowadzić do zaburzeń oddychania, dlatego ważne, aby nie stosować pyralginy u dzieci na własną rękę.

4. Miętowy olejek eteryczny

Farmaceutka ostrzega również przed stosowaniem miętowego olejku eterycznego, który najczęściej używany jest podczas inhalacji.

Nie każdy wie, że u dzieci poniżej 2. roku życia może on wywołać bezdech z zamknięciem głośni.

@mama_bez_recepty Po jakie lekarstwa najczęściej sięgasz? 💊 #lek #farmaceuta #zdrowie #choroba #przeziebienie ♬ dźwięk oryginalny - Mama bez recepty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze