Trwa ładowanie...

"Ziemniaczne skarpety" na przeziębienie? Lekarka nie ma wątpliwości

Avatar placeholder
11.07.2023 16:11
Domowy sposób na przeziębienie z wykorzystaniem ziemniaka podbija internet.
Domowy sposób na przeziębienie z wykorzystaniem ziemniaka podbija internet. (TikTok)

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy większość z nas boryka się z przeziębieniem lub grypą. Zanim jednak wybierzemy się do lekarza, najczęściej szukamy domowych sposobów na to, by wyleczyć się z infekcji. Jedną z popularnych ostatnio w sieci metod jest zrobienie "ziemniaczanej skarpety".

spis treści

1. Ziemniak w skarpecie na przeziębienie?

"Ziemniaczane skarpety" w ostatnim czasie podbijają internet. Internauci są zdania, że ta metoda realnie pomaga im wyleczyć się z przeziębienia lub zmniejszyć jego objawy. Sposób ten polega na umieszczeniu pod stopą plasterka surowego ziemniaka, a następnie nałożeniu na stopę skarpety. Osoby polecające ten sposób, zwracają uwagę na to, by ziemniak znalazł się w zagłębieniu między palcami a piętą. Wszystko to robimy oczywiście na noc.

Zwolennicy tej metody uważają, że włożone pod skarpetkę plasterki wyciągają z naszego organizmu zarazki, dzięki czemu symptomy przeziębienia mijają wiele szybciej.

2. Ziemniaczane skarpety podbijają TikToka

Laura Kathleen to jedna z TikTokerek, która zdecydowała się wykorzystać popularny sposób z ziemniakiem. Kobieta nagrała filmik, w którym pokazuje, że sposób ten wypróbowała nie tylko ona, ale i jej najmłodsza córka. Laura testowała ten sposób przez dwie noce i ku zaskoczeniu, bardzo szybko wyzdrowiała. Z kolei u jej córki po dwóch nocach kaszel nie minął, ale też się nie nasilił.

Na filmiku widzimy również, że ziemniak wyjęty ze skarpetki chorej córki zmienił kolor na czarny, natomiast ten wyciągnięty ze skarpety matki jedynie lekko ściemniał. Autorka zmienione kolory tłumaczy tym, że "wyciągnęły" one zarazki z organizmu.

3. Czy sposób z ziemniakiem wyleczy przeziębienie?

Do domowego sposobu na przeziębienie odniosła się lekarka Deborah Lee. Kobieta mówi, że metoda ta pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Wówczas w ten sposób próbowano leczyć różnego rodzaju choroby. Ekspertka tłumaczy także zmianę barwy ziemniaka, na który uwagę zwróciła TikTokerka. Jak się okazuje, zmiana zabarwienia na ciemny kolor spowodowana jest enzymem oksydazy polifenolowej - to właśnie dzięki niemu, ziemniaki po obraniu, ciemnieją.

"To, że jedne ziemniaki mocno czernieją po nocy w skarpecie, a inne tylko trochę zmieniają zabarwienie, może wynikać z prostego faktu - plastry zawierały różne stężenie substancji bioaktywnych" - tłumaczy dr Deborah Lee.

Lekarka podkreśliła również, że obecnie wykorzystywanie tej metody w celu leczenia nie ma zbyt dużego sensu, nie ma szans, by wkładanie ziemniaka w skarpetę było w stanie wyleczyć przeziębienie. U małych dzieci i niemowląt może natomiast wywołać reakcję alergiczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze