Trwa ładowanie...

Urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte metodą ane vivo

 Ewa Rycerz
30.11.2018 18:28
Pierwsze w Polsce dziecko urodzone dzięki ane vivo przyszło na świat w lipcu
Pierwsze w Polsce dziecko urodzone dzięki ane vivo przyszło na świat w lipcu ((123RF) Pierwsze w Polsce dziecko urodzone dzięki ane vivo przyszło na świat w lipcu)

Blanka – tak otrzymała na imię dziewczynka, która jako pierwsza w Polsce przyszła na świat dzięki metodzie ane vivo. Dziewczynka urodziła się w lipcu, ale poinformowano o tym dopiero teraz.

O tym, że specjaliści z jedynej kliniki w Polsce, która zajmuje się technologią ane vivo odnieśli sukces i doprowadzili do zapłodnienia dziewięciu kobiet, pisaliśmy w grudniu.

Teraz wiadomo już, że na świat przyszło dziecko poczęte tą metodą.

Sprawdź również:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie

Zobacz film: "Sprzedaż komórek jajowych. Ile można na tym zarobić?"

Blanka urodziła się w lipcu. Mierzyła 58 cm, a ważyła 3300 g. Ciąża jej mamy przebiegała prawidłowo. Poród siłami natury odbył się bez komplikacji. Dziewczynka przyszła na świat zdrowa i silna. Otrzymała 10 punktów w skali Apgar.

"Zanim dowiedzieliśmy się o ane vivo korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które niestety nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym, informację o nowej metodzie stosowanej w klinice Gyncentrum przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, nasza Blanka rozwija się wspaniale" - mówi pani Natalia, mama dziewczynki.

1. Co to jest ane vivo?

Ane vivo to metoda wspomagająca zapłodnienie. Od in vitro odróżnia ją to, że w całości odbywa się w organizmie kobiety.

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro
Gwiazdy, które skorzystały z in vitro [7 zdjęć]

Poczęcie dziecka w przypadku niektórych par bywa bardzo trudne. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy

zobacz galerię

Do ane vivo niezbędna jest maleńka kapsułka. To do niej wprowadza się wcześniej pobrane od mężczyzny plemniki oraz kobiece komórki jajowe i umieszcza w macicy. Kapsułka posiada tysiące mikroskopijnej wielkości dziurek, przez które pobierane są substancje odżywcze niezbędne do tego, by zaszło zapłodnienie.

Po 24 godzinach jest ona z ciała kobiety wyjmowana, po raz kolejny wkłada się ją po 2-3 dniach, już z embrionem.

W Polsce pierwsze próby zapłodnienia z wykorzystaniem tej metody podjęte zostały w lipcu 2016 roku. Do zabiegu podeszło wtedy 13 pań. W ciążę zaszło 6 z nich. Oznacza to 46 proc. skuteczność ane vivo.

Eksperci podkreślają, że ane vivo jest metodą, którą cenić będą mające problemy z płodnością pary, dla których liczy się także aspekt moralny.

Zobacz też:

Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt

Od lipca do września 2017 roku w Polsce, dzięki metodzie ane vivo, przyszło na świat sześcioro dzieci. W Europie, w efekcie poczęcia tą metodą urodziło się już ok. 50 niemowląt. Zbiegi ane vivo stosują kliniki w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Polsce. Nad Wisłą wykonuje je jedynie klinikia Gyncentrum w Katowicach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze