Urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte metodą ane vivo
Blanka – tak otrzymała na imię dziewczynka, która jako pierwsza w Polsce przyszła na świat dzięki metodzie ane vivo. Dziewczynka urodziła się w lipcu, ale poinformowano o tym dopiero teraz.
O tym, że specjaliści z jedynej kliniki w Polsce, która zajmuje się technologią ane vivo odnieśli sukces i doprowadzili do zapłodnienia dziewięciu kobiet, pisaliśmy w grudniu.
Teraz wiadomo już, że na świat przyszło dziecko poczęte tą metodą.
Blanka urodziła się w lipcu. Mierzyła 58 cm, a ważyła 3300 g. Ciąża jej mamy przebiegała prawidłowo. Poród siłami natury odbył się bez komplikacji. Dziewczynka przyszła na świat zdrowa i silna. Otrzymała 10 punktów w skali Apgar.
"Zanim dowiedzieliśmy się o ane vivo korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które niestety nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym, informację o nowej metodzie stosowanej w klinice Gyncentrum przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, nasza Blanka rozwija się wspaniale" - mówi pani Natalia, mama dziewczynki.
1. Co to jest ane vivo?
Ane vivo to metoda wspomagająca zapłodnienie. Od in vitro odróżnia ją to, że w całości odbywa się w organizmie kobiety.
Do ane vivo niezbędna jest maleńka kapsułka. To do niej wprowadza się wcześniej pobrane od mężczyzny plemniki oraz kobiece komórki jajowe i umieszcza w macicy. Kapsułka posiada tysiące mikroskopijnej wielkości dziurek, przez które pobierane są substancje odżywcze niezbędne do tego, by zaszło zapłodnienie.
Po 24 godzinach jest ona z ciała kobiety wyjmowana, po raz kolejny wkłada się ją po 2-3 dniach, już z embrionem.
W Polsce pierwsze próby zapłodnienia z wykorzystaniem tej metody podjęte zostały w lipcu 2016 roku. Do zabiegu podeszło wtedy 13 pań. W ciążę zaszło 6 z nich. Oznacza to 46 proc. skuteczność ane vivo.
Eksperci podkreślają, że ane vivo jest metodą, którą cenić będą mające problemy z płodnością pary, dla których liczy się także aspekt moralny.
Od lipca do września 2017 roku w Polsce, dzięki metodzie ane vivo, przyszło na świat sześcioro dzieci. W Europie, w efekcie poczęcia tą metodą urodziło się już ok. 50 niemowląt. Zbiegi ane vivo stosują kliniki w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Polsce. Nad Wisłą wykonuje je jedynie klinikia Gyncentrum w Katowicach.