Trwa ładowanie...

Urodziły się zrośnięte tułowiem. Chirurgom udało się je rozdzielić

 Maria Krasicka
27.01.2023 16:43
Bliźniaczki syjamskie zostały rozdzielone
Bliźniaczki syjamskie zostały rozdzielone (Facebook)

Media obiegła informacja o operacji rozdzielenia trzymiesięcznych bliźniaczek syjamskich, które połączone były brzuszkami od mostka do pępka. W zabiegu brało udział 27 medyków. - Teraz separacja przyniesie najwięcej korzyści, umożliwiając im indywiduany rozwój - zaznaczają.

Operacja rozdzielenia bliźniaczek
Operacja rozdzielenia bliźniaczek (Faceboook)

1. Narodziny bliźniaczek syjamskich

Amanda Arciniega i James Finley z Saginaw (Stany Zjednoczone) o tym, że ich córeczki urodzą się złączone, dowiedzieli się podczas badania w 16. tygodniu ciąży. Jak wspominają, ta wiadomość ich przybiła.

- W drodze do domu po prostu milczeliśmy. Cały czas zastanawiałam się, dlaczego to akurat nas spotkało - powiedziała Amanda.

Zobacz film: "Dopiero podczas porodu okazało się, że będą mieć bliźniaki"

Właśnie z tego powodu ciąża i zdrowie kobiety były stale monitorowane przez lekarzy, ponieważ istniało ryzyko porodu przedwczesnego. Tak też się stało - dziewczynki przyszły na świat 3 października 2022 roku w Texas Health Harris Methodist Hospital w 34. tygodniu ciąży.

Dziewczynki urodziły się w 34 tygodniu ciąży
Dziewczynki urodziły się w 34 tygodniu ciąży (Facebook)

Według informacji prasowej placówki, która zajęła się siostrami Cook Children’s Medical Center, bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 200 tys. żywych urodzeń, a tylko od pięciu do ośmiu zrośniętych par bliźniąt na całym świecie przeżywa pierwsze kilka dni po urodzeniu.

W tym gronie szczęśliwie znalazły się AmieLynn i JamieLynn, które były połączone od dolnej części mostka do pępka i dzieliły wątrobę.

2. Przygotowania do operacji rozdzielenia

Specjaliści z Cook Children’s Medical Center od razu zaczęli badać dziewczynki pod kątem ewentualnej operacji rozdzielenia. W tym celu stworzyli specjalne modele anatomiczne sióstr na podstawie ich dokładnych badań obrazowych, symulacje i tygodniami opracowywali "choreografię" chirurgiczną, by sprawnie poruszać się po sali operacyjnej.

Wszystko po to, by zadbać o poprawę zdrowia, wzrostu i rozwoju dziewczynek. Chcieli przede wszystkim skupić się na prawidłowym funkcjonowaniu najważniejszych narządów (mózgu, serca, czy płuc) oraz układu pokarmowego.

Dziewczynki przed operacją
Dziewczynki przed operacją (Facebook)

- Na tym etapie wzrostu i rozwoju AmieLynn i JamieLynn był to właściwy czas na operację - powiedziała dr Mary Frances Lynch, neonatolog z Cook Children’s Medical Center. - Teraz separacja przyniesie najwięcej korzyści, umożliwiając im indywiduany rozwój - dodała.

3. Operacja rozdzielenia bliźniaczek

W dniu operacji 23 stycznia bliźniaczki miały dokładnie trzy miesiące i 20 dni. Dziewczynki były pod opieką trzech anestezjologów, czterech chirurgów dziecięcych, dwóch chirurgów plastycznych i 18 innych specjalistów klinicznych. Łącznie w 11-godzinnej operacji rozdzielenia brało udział 27 medyków.

W operacji brało udział 27 medyków
W operacji brało udział 27 medyków (Facebook)

W komunikacie wydanym przez Cook Children’s Medical Center pojawiła się również informacja o samopoczuciu AmieLynn i JamieLynn. Dziewczynki zostały przeniesione na oddział intensywnej terapii, ale już teraz można powiedzieć, że bardzo szybko wracają do zdrowia.

AmieLynn po operacji
AmieLynn po operacji (Facebook)

- Operacja dała im możliwość rozwoju jako wyjątkowe, indywidualne jednostki, którymi były od urodzenia, bez względu na ich fizyczne połączenie - podsumował dr Jose L. Iglesias, dyrektor medyczny chirurgii dziecięcej w Cook Children's Medical Center.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze