Trwa ładowanie...

Urodziły się zrośnięte tułowiem. Chirurgom udało się je rozdzielić

Media obiegła informacja o operacji rozdzielenia trzymiesięcznych bliźniaczek syjamskich, które połączone były brzuszkami od mostka do pępka. W zabiegu brało udział 27 medyków. - Teraz separacja przyniesie najwięcej korzyści, umożliwiając im indywiduany rozwój - zaznaczają.

Operacja rozdzielenia bliźniaczek
Operacja rozdzielenia bliźniaczek (Faceboook)

1. Narodziny bliźniaczek syjamskich

Amanda Arciniega i James Finley z Saginaw (Stany Zjednoczone) o tym, że ich córeczki urodzą się złączone, dowiedzieli się podczas badania w 16. tygodniu ciąży. Jak wspominają, ta wiadomość ich przybiła.

- W drodze do domu po prostu milczeliśmy. Cały czas zastanawiałam się, dlaczego to akurat nas spotkało - powiedziała Amanda.

Zobacz film: "Dopiero podczas porodu okazało się, że będą mieć bliźniaki"

Właśnie z tego powodu ciąża i zdrowie kobiety były stale monitorowane przez lekarzy, ponieważ istniało ryzyko porodu przedwczesnego. Tak też się stało - dziewczynki przyszły na świat 3 października 2022 roku w Texas Health Harris Methodist Hospital w 34. tygodniu ciąży.

Dziewczynki urodziły się w 34 tygodniu ciąży
Dziewczynki urodziły się w 34 tygodniu ciąży (Facebook)

Według informacji prasowej placówki, która zajęła się siostrami Cook Children’s Medical Center, bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 200 tys. żywych urodzeń, a tylko od pięciu do ośmiu zrośniętych par bliźniąt na całym świecie przeżywa pierwsze kilka dni po urodzeniu.

W tym gronie szczęśliwie znalazły się AmieLynn i JamieLynn, które były połączone od dolnej części mostka do pępka i dzieliły wątrobę.

2. Przygotowania do operacji rozdzielenia

Specjaliści z Cook Children’s Medical Center od razu zaczęli badać dziewczynki pod kątem ewentualnej operacji rozdzielenia. W tym celu stworzyli specjalne modele anatomiczne sióstr na podstawie ich dokładnych badań obrazowych, symulacje i tygodniami opracowywali "choreografię" chirurgiczną, by sprawnie poruszać się po sali operacyjnej.

Wszystko po to, by zadbać o poprawę zdrowia, wzrostu i rozwoju dziewczynek. Chcieli przede wszystkim skupić się na prawidłowym funkcjonowaniu najważniejszych narządów (mózgu, serca, czy płuc) oraz układu pokarmowego.

Dziewczynki przed operacją
Dziewczynki przed operacją (Facebook)

- Na tym etapie wzrostu i rozwoju AmieLynn i JamieLynn był to właściwy czas na operację - powiedziała dr Mary Frances Lynch, neonatolog z Cook Children’s Medical Center. - Teraz separacja przyniesie najwięcej korzyści, umożliwiając im indywiduany rozwój - dodała.

3. Operacja rozdzielenia bliźniaczek

W dniu operacji 23 stycznia bliźniaczki miały dokładnie trzy miesiące i 20 dni. Dziewczynki były pod opieką trzech anestezjologów, czterech chirurgów dziecięcych, dwóch chirurgów plastycznych i 18 innych specjalistów klinicznych. Łącznie w 11-godzinnej operacji rozdzielenia brało udział 27 medyków.

W operacji brało udział 27 medyków
W operacji brało udział 27 medyków (Facebook)

W komunikacie wydanym przez Cook Children’s Medical Center pojawiła się również informacja o samopoczuciu AmieLynn i JamieLynn. Dziewczynki zostały przeniesione na oddział intensywnej terapii, ale już teraz można powiedzieć, że bardzo szybko wracają do zdrowia.

AmieLynn po operacji
AmieLynn po operacji (Facebook)

- Operacja dała im możliwość rozwoju jako wyjątkowe, indywidualne jednostki, którymi były od urodzenia, bez względu na ich fizyczne połączenie - podsumował dr Jose L. Iglesias, dyrektor medyczny chirurgii dziecięcej w Cook Children's Medical Center.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.