Trwa ładowanie...

USG dzieci

Avatar placeholder
18.04.2023 11:54
USG dzieci
USG dzieci

Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem. Często musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami, dzięki którym łatwo zajrzeć w głąb ciała. Nie wszystkie wady czy problemy zdrowotne dziecka można zobaczyć gołym okiem. Często musimy posiłkować się dodatkowymi urządzeniami, dzięki którym łatwo zajrzeć w głąb ciała. W tym celu wykonuje się badanie USG, badanie RTG, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny u dzieci.

spis treści

1. Badanie ultrasonograficzne (USG)

Wykorzystuje się w tym badaniu fale ultradźwiękowe, które przechodzą przez tkanki. Tą metodą można zobrazować większość tkanek miękkich, chrzęstne części stawów oraz narządy, typu pęcherz moczowy (wypełniony płynem), wątroba, trzustka, śledziona, tarczyca, jądra, sutki. Kiedy ciemiączko dziecka jest otwarte można zobrazować również mózg. USG jest zupełnie nieszkodliwe dla organizmu, nie możemy za pomocą tego badania sprawdzić narządów wypełnionych powietrzem, typu płuca i przewód pokarmowy oraz kości. Cena badania USG - 80-120 zł.

2. Badanie rentgenologiczne (RTG)

W tym badaniu wykorzystywane jest promieniowanie X, czyli przenikliwe promieniowanie rentgenowskie. Dzięki obrazowi RTG możemy zobaczyć: układ kostny, klatkę piersiową, dzięki której można obejrzeć serce i płuca. Po podaniu kontrastu za pomocą RTG można wykluczyć wady układu moczowego, a po podaniu papki barytowej - układu pokarmowego. Badanie trwa kilka sekund. Promieniowanie X w dużych dawkach jest szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Cena takiego badania waha się między 25-90 zł.

3. Tomografia komputerowa (TK)

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Używa się do badania promieni rentgenowskich. Tomografia służy głównie do badania mózgu, dobrze widać kanał kręgowy, płuca, guzy różnych narządów, powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej. Tomografia to nic innego jak większa dawka promieni rentgena i kieruje się na nią dziecko tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne, a obraz USG nie daje pewności, co do rozpoznania. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund. Małe dzieci wymagają narkozy, gdyż każdy ruch to ryzyko, że badanie trzeba będzie powtórzyć. Cena badania od ok. 200 zł do 1100 zł.

4. Rezonans magnetyczny

Na badanego działa stałe pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości i zaburzaniu go sygnałem radiowym. Obraz powstaje dzięki zapisowi ułożenia elektronów w ciele człowieka. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego RTG i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi. Bardzo dokładnie można obejrzeć struktury mózgu, rdzeń kręgowy i stawy. Badanie MRI jest badaniem zupełnie nieszkodliwym, trwa zwykle około godziny, więc małym dzieciom podaje się narkozę. Cena badania: 400 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.