Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

USG (transwaginalne)

Avatar placeholder
19.05.2023 10:10
USG (transwaginalne)
USG (transwaginalne)

USG transwaginalne, inaczej badanie ultrasonograficzne przezpochwowe jest niezwykle użytecznym i powszechnie stosowanym badaniem w ginekologii i położnictwie. Jest prostą w wykonaniu, nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną, która przy wykorzystaniu zjawiska odbicia, rozpraszania i rozchodzenia się fal ultradźwiękowych o częstotliwości w zakresie 2-50MHz pozwala na uzyskanie obrazów przekroju badanych narządów. Obrazy te są dobrej jakości i dzięki temu pozwalają na prawidłową ocenę stanu narządów wewnętrznych, wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości, a nawet bardziej precyzyjną diagnostykę pod kontrolą obrazu USG. Z tego względu, a także ze względu na bezpieczeństwo tej metody dla zdrowia pacjenta, znalazła ona szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny. USG przezpochwowe jest stosowane do oceny stanu żeńskich narządów rozrodczych najczęściej z racji tego, że badanie USG przez powłoki brzuszne jest w tym przypadku utrudnione przez obecność upowietrznionych pętli jelitowych. Badanie to powinno być rutynowo stosowanym uzupełnieniem badania ginekologicznego, gdyż w wielu przypadkach pozwala na wykrycie takich nieprawidłowości, które są niemożliwe do rozpoznania w badaniu ręcznym.

spis treści

1. Sposób wykonania USG transwaginalnego

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Po zgłoszeniu się do gabinetu jest ona proszona o rozebranie się od pasa w dół, a badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Aparat do USG przezpochwowego jest zaopatrzony w specjalną głowicę, na którą lekarz nakłada prezerwatywę, a następnie żel do badań ultrasonograficznych, który ułatwi wprowadzenie głowicy do pochwy. Głowica aparatu emituje fale ultradźwiękowe, dzięki którym na ekranie monitora uzyskuje się obraz badanych narządów.

Badanie nie trwa długo i przy właściwym wykonaniu nie jest bolesne. Może być ono w razie potrzeby wykonywane także w czasie miesiączki, a nawet u kobiet przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Co najważniejsze badanie USG może być powtarzane wielokrotnie bez szkody dla zdrowia. Także u kobiet w ciąży wykonywanie tego badania, nawet wielokrotne nie jest niebezpieczne ani dla kobiety, ani dla rozwijającego się płodu.

2. Zastosowania USG przezpochwowego

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

USG transwaginalne jest wyjątkowo użytecznym badaniem w diagnostyce ginekologicznej. Jakością uzyskiwanego obrazu wielokrotnie przewyższa USG przezbrzuszne i pozwala na uwidocznienie tych struktur i ich patologii, które są niedostępne w klasycznym badaniu ginekologicznym. Można tu przede wszystkim wymienić znaczenie tego badania w wykrywaniu patologii jajników, jak na przykład guzy jajnika o charakterze nowotworowym, patologii macicy, jak mięśniaki, nieprawidłowości endometrium czy nieprawidłowości szyjki macicy. Ma także duże znaczenie w przypadku trudności w zajściu w ciążę, gdyż w niektórych przypadkach pozwala wykryć ich przyczynę, a ponadto dokładnie wyznaczyć moment wystąpienia owulacji, czyli czasu, w którym z największym prawdopodobieństwem może dojść do zapłodnienia.

USG przezpochwowe jest także cennym badaniem w czasie ciąży. Pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności pęcherzyka ciążowego, akcji serca płodu, jego płci, ale także wykrycie różnych wad u rozwijającego się dziecka i dzięki temu ułatwia odpowiednie przygotowanie do jego przyjścia na świat. Pozwala także kontrolować stan łożyska, szyjki macicy lub ilości wód płodowych.

Standartowo zaleca się wykonywanie badania USG po raz pierwszy między 11., a 14. tygodniem ciąży, aby najdokładniej określić wiek ciążowy, następnie między 18., a 23. tygodniem ciąży w celu oceny anatomii płodu, jego biometrii oraz wykonania echokardiografii serca, wreszcie kolejne badanie po 30. tygodniu, aby ocenić wzrastanie płodu oraz ewentualnie oszacować masę płodu w terminie porodu. Najczęściej jednak badanie USG w ciąży jest wykonywane dużo częściej, co ze względu na bezpieczeństwo tego badania nie jest szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze