Wady postawy
Skolioza to wada kręgosłupa, polegająca na jego trójpłaszczyznowym skrzywieniu. Kręgosłup przyjmuje kształt litery C. W naszym kraju co dziesiąte dziecko cierpi na skoliozę. Skolioza u dzieci, podobnie jak inne wady postawy, rozwija się bardzo długo. Jak można im zapobiegać i leczyć?
1. Wady postawy ciała u dzieci
- Skolioza kręgosłupa. Niekiedy pojawia się po rozległym urazie na skutek bólu. Cofa się po ustąpieniu dolegliwości. Jednak bardzo często powstaje wtedy, gdy dziecko najszybciej rośnie, a więc między 6. a 24. miesiącem życia lub 5. a 8. rokiem życia, a czasem między 11. a 14. rokiem życia.
- Lordoza kręgosłupa. Wada polega na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym. Schorzenie można rozpoznać po uważnej obserwacji profilu dziecka. Jeśli ma wklęsłe plecy i wystający brzuch, to prawdopodobnie cierpi na lordozę. Jej przyczynami są: krzywica, gruźlica, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia stawu biodrowego, brak ruchu, przeciążanie kręgosłupa.
- Kifoza kręgosłupa. To nadmierne wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Dziecko ma okrągłe plecy, a nawet garb. Kifoza może się pojawić na skutek podniesienia przez dziecko zbyt ciężkiego przedmiotu.
2. Profilaktyka wad postawy
O prosty kręgosłup trzeba dbać, gdy dziecko ma kilka miesięcy. Dziecko nie może mieć zbyt miękkiego materacyka w łóżeczku ani spać na wysokiej poduszce. Dziecko powinno długo raczkować, to wzmacnia jego mięśnie. Nie jest wskazane przedwczesne uczenie dziecka wstawania i chodzenia. Latem trzeba stawiać wózek w półcieniu, aby dziecko pod wpływem słońca wytwarzało w skórze witaminę D. Dziecko powinno mieć usztywnione oparcie w wózeczku.
Jeśli dziecko ma kilka lat, powinniśmy z nim ćwiczyć każdego dnia przez 20 minut. Dziecko powinno chodzić na basen, jeździć na rowerze i nartach. Nie można dopuścić, aby miało nadwagę. Jego dieta powinna składać się z mleka, ryb, jaj, owoców i warzyw, chudego mięsa.
Należy zadbać o biurko i krzesło dla dziecka. Blat biurka powinien być kwadratowy lub prostokątny. Krzesło powinno posiadać regulowaną wysokość, podpórki pod łokcie, a oparcie musi być dopasowane do kształtu kręgosłupa. Plecakna książki musi mieć twardy tył i szerokie, regulowane szelki. Plecak nie może być za ciężki.
3. Leczenie wad postawy
Jeśli odstępstwo od pionu jest mniejsze niż 10 stopni, a dziecko ma mniej niż 8 lat, wadę można całkowicie wyleczyć ćwiczeniami. Ortopeda kieruje nas do rehabilitanta. Trzeba ustalić konkretne ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup, dyscypliny sportowe, które dziecko może uprawiać (np. pływanie, piłka wodna, kajakarstwo, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka). Dziecko nie powinno wykonywać skoków i dźwigać ciężarów.
Ortopedzi polecają noszenie gorsetu, który naciska na kręgosłup i wymusza jego właściwą pozycję. Początkowo dzieci noszą gorset 18 godzin dziennie, a z czasem zakładają go tylko na noc. Niekiedy jednym sposobem walki ze skrzywieniem kręgosłupa jest korekcja chirurgiczna wady postawy. W trakcie operacji wkłada się metalową płytkę, która służy podtrzymaniu i stabilizacji kręgosłupa w miejscu nienaturalnego wygięcia. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie wady postawy u dziecka, to daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.