Trwa ładowanie...

Wirus bostoński – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
02.07.2017 22:31
Wirus bostoński – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wirus bostoński – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wirus bostoński inaczej choroba bostońska to rodzaj infekcji wirusowej objawiającej się wystąpieniem charakterystycznej wysypki. Wirus bostoński jest bardzo często mylony z ospą wietrzną. Wirus bostoński wywołują wirusy Coxsackie.

spis treści

1. Wirus bostoński – charakterystyka choroby

Wirus bostoński bardzo często mylony jest z ospą wietrzną, ponieważ w obu przypadkach mamy do czynienia z wysypką. Chorobę bostońską określa się inaczej wysypką pęcherzykową lub po prostu chorobą stóp, rąk i ust. Wirus bostoński najczęściej dotyka dzieci, ale może także uaktywnić się u dorosłych. Najczęściej do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Zanim zobaczymy pierwsze objawy zakażenia enterowirusem, mija od 3 do 6 dni.

2. Wirus bostoński – przyczyny

Przyczyną choroby jest wirus Coxsackie, który odpowiedzialny jest także za anginę, przeziębienie, zapalenie trzustki czy biegunkę. Do zarażania dochodzi najczęściej drogą kropelkową.

Wirus bostoński objawia się charakterystyczną wysypką
Wirus bostoński objawia się charakterystyczną wysypką

3. Wirus bostoński – objawy

Zobacz film: "Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?"

Pierwsze objawy, jakie możemy zaobserwować po zarażeniu się wirusem bostońskim to : ból gardła, wysoka gorączka, zmęczenie, złe samopoczucie, brak apetytu. Czasami mogą zdarzyć się wymioty oraz biegunka. W następnej kolejności pojawia się wysypka. Ma formę plamek i grudek. Plamki mają około 1 cm średnicy i występują głównie na twarzy i górnej połowie klatki piersiowej. Wysypka nie jest swędząca. Wysypka zaczyna się pojawiać po około 2 – 3 dniach od pojawiania się gorączki. Objawy mijają same bez konieczności leczenia. Choremu podaje się jedynie leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich

zobacz galerię

4. Wirus bostoński – diagnoza

Aby zdiagnozować wirus bostoński, lekarz obserwuje zmiany skórne u dziecka. Jeśli lekarz nie jest pewny, może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, które pomagają wykryć wirusy Coxsackie, lecz są to badania kosztowne.

5. Wirus bostoński – leczenie

Wirus bostoński to przypadłość, której nie trzeba szczególnie leczyć. Choroba ma dość łagodny przebieg. Jeśli występuje wysoka gorączka, zaleca się przyjmowanie leków przeciwgorączkowych. Jeśli wysypka pojawiła się w jamie ustnej, można podawać leki przeciwbólowe, ponieważ jedzenie czy picie może powodować dyskomfort. Nie stosuje się antybiotyków. Chory powinien dużo odpoczywać, pić chłodne napoje. Na chorobę bostońska można zachorować więcej niż raz.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze