Witamina C jest często stosowana na przeziębienie. Lekarz wyjaśnia, czy to ma sens
Pediatra i pulmonolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko poinformował w jednym ze swoich filmów na Instagramie, że często stosowana w celu skrócenia czasu trwania infekcji witamina C nie wykazuje takiego działania. - Na dzień dzisiejszy nie ma sensu podawania witaminy C jako leku skracającego przeziębienie - zaznaczył.
1. Witamina C a przeziębienie
Spożywanie czosnku, syropu z cebuli czy picie ciepłej herbaty z miodem i cytryną - to najbardziej znane domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem. Ta ostatnia medtoda ma związek z witaminą C, która od lat kojarzona jest z remedium na przeziębienie.
Okazuje się jednak, że witamina C tak naprawdę wcale nie przyspiesza zdrowienia, o czym przypomina na Instagramie pediatra i pulmonolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.
- Myśmy wszyscy wierzyli w witaminę C bardzo. Przez lata dawaliśmy ją jako potencjalny środek, który miałby skrócić trwania przeziębienia. Tymczasem dobrze wykonane badania niestety nie udowodniły skuteczności witaminy C w skracaniu czasu przeziębienia ani łagodzeniu jego objawów - zaznacza w swoim wideo dr Feleszko.
- Taki efekt obserwowano w bardzo szczególnych grupach: u żołnierzy lub maratończyków, którzy ćwiczyli w warunkach arktycznych. W zwykłych populacjach, populacjach dorosłych czy dzieci w środkowo-wschodniej Europie takiego efektu niestety nie stwierdzono - dodaje.
Okazuje się więc, że podawanie witaminy C dzieciom czy dorosłym na objawy infekcji nie pomoże szybciej wyzdrowieć.
- Na dzień dzisiejszy nie ma sensu podawania witaminy C jako leku skracającego przeziębienie. Co nie oznacza, że Państwo nie będą chcieli swojemu dziecku czy samym sobie w przypadku przeziębienia zaaplikować herbaty z miodem czy z cytryną jako dobrego efektu placebo - podkreślił na koniec dr Feleszko.
2. "Nie obchodzą mnie badania"
Co znamienne, pod wideo eksperta pojawiło się prawie 250 komentarzy, w większości negatywnie odnoszących się do słów lekarza. Internauci podkreślają, że nie wierzą w przytoczone przez niego badanie i będą opierać się na doskonale zanynych im właściwościach witaminy C, ponieważ ich zdaniem działa i faktycznie skraca czas trwania infekcji.
Oto wybrane komentarze:
"Witamina C pomaga. Badania owszem były na bardzo małe dawki witaminy C. Przy bardzo dużych dawkach można wyjść z infekcji w 2 dni. Ten, kto próbował, ten doskonale wie".
"Napiszę niegrzecznie: nie obchodzą mnie badania skoro pomaga mnie, dzieciom, wnukom i nawet psu". Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl