Wszystko co musisz wiedzieć o zapaleniu zatok. Sprawdź domowe sposoby
Zapalenie zatok jest szczególnie uciążliwe wiosną. Silny wiatr, wahania temperatur i krążące wszędzie drobnoustroje mogą zaostrzać objawy tej choroby. Jak rozpoznać zapalenie zatok i czy można sobie z nim poradzić domowymi sposobami?
1. Przyczyny zapalenia zatok
Problemy z zatokami najczęściej spowodowane są przez wirusy. Choroba może mieć też podłoże bakteryjne lub alergiczne. Na zapalenie zatok jesteśmy szczególnie narażeni w okresach obniżonej odporności. Wiosna jest więc idealnym momentem na atak tej choroby.
Wirusowe zapalenie zatok ma zwykle łagodniejszy przebieg, bardzo często jednak dochodzi do nadkażenia paciorkowcem. Pojawia się wtedy długotrwały ból zatok i uporczywy katar.
Powstawaniu zapalenia zatok sprzyja również klimatyzacja, która bardzo wysusza powietrze. Po zimnie, gdy tylko przyjdą pierwsze cieplejsze dni, w biurach uruchamiany jest chłodny nawiew, który może potęgować objawy zapalenia zatok. Jakie są jego objawy?
2. Objawy zapalenia zatok
Objawy zapalenia zatok są łatwe do zaobserwowania. Pojawia się ból głowy, który jest zlokalizowany w obrębie czoła, między oczami i przy szczęce. Nasila się, szczególnie rano i podczas pochylania się.
Czasem może pojawiać się też gorączka lub stan podgorączkowy. Zapaleniu zatok towarzyszy również uczucie blokady nosa i gęsta wydzielina, którą trudno usunąć. Pojawia się też uczucie obrzęku tkanek w okolicach oczu. Są to objawy na tyle charakterystyczne, że ciężko pomylić je z inną chorobą.
Jeśli objawy utrzymują się przez tydzień mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem zatok. Jeśli trwają do 4 tygodni to znaczy, że jest to ostre zapalenie zatok, wywołane bakteriami. Podostre zapalenie zatok trwa nawet do 12 tygodni. Jeśli choroba utrzymuje się dłużej, możemy mówić o przewlekłym zapaleniu zatok, które wywołane jest zazwyczaj reakcją alergiczną.
3. Domowe sposoby na zapalenie zatok
Domowe sposoby na zapalenie zatok mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Możemy je stosować wraz z zaleconym przez laryngologa leczeniem.
Najpopularniejszym sposobem na złagodzenie bólu zatok są kompresy z soli jodowo-bromowej. Kilka garści soli podgrzewamy na patelni i zawijamy w płócienną ściereczkę. Taki kompres przykładamy do czoła. Trzeba tylko uważać, żeby nie był zbyt gorący.
Sprawdź więcej domowych sposobów oczyszczania zatok
Pomóc mogą też inhalacje. Najprostszy płyn można przygotować na bazie wody i soli kuchennej. W 1 l gorącej wody rozpuszczamy 7 łyżek soli. Następnie pochylamy się nad parującym roztworem i głęboko go wdychamy.
Do wody można dodać olejek mentolowy. Zabiegi wykonujemy codziennie przez 5 dni.
Możesz też skorzystać z innych naturalnych metod. Jedną z nich jest picie herbatki z dodatkiem cynamonu lub imbiru. Te przyprawy mają właściwości rozgrzewające i pomagają udrożnić górne drogi oddechowe. Podobno pomaga też wdychanie świeżo startego chrzanu.
4. Płukanie zatok domowym sposobem
Płukanie zatok to kolejny sposób na ich udrożnienie. W aptece są dostępne specjalne zestawy do irygacji zatok i to z nich najlepiej korzystać. Własny płyn może być tańszy, ale podczas jego przygotowywania może dojść do jego zanieczyszczenia. Zamiast oczyścić zatoki wprowadzimy wówczas więcej drobnoustrojów.
Czy płukanie zatok w domowym zaciszu jest bezpieczne? Zapytaliśmy o to eksperta. Jego wypowiedź znajdziecie w tym artykule: Płukanie zatok. Sprawdzamy, czy to jest bezpieczne
5. Farmakologiczne leczenie zapalenia zatok
Żeby pozbyć się zapalenia zatok trzeba wyeliminować przyczynę choroby czyli bakterie lub wirusy. Leczenie zachowawcze zatok polega na stosowaniu środków farmakologicznych, które przywrócą zatoki do ich normalnego stanu.
W przypadku, gdy infekcja ma podłoże bakteryjne stosuje się antybiotyki. Jeśli zapalenie zatok ma charakter przewlekły, jedynym wyjściem może być leczenie operacyjne. Podjęcie decyzji o chirurgicznym leczeniu zatok poprzedzone jest dokładną diagnostyką.
6. Jak się nie dać zapaleniu zatok?
Zapalenie zatok często pojawia się na wiosnę. Pierwsze cieplejsze dni sprawiają, że chętniej pozbywamy się zimowych ubrań i zostawiamy w domu czapki. Tymczasem zmienna wiosenna aura i silne wiatry mogą przyczynić się do zachorowania.
Jak zapobiegać zapaleniu zatok? Ubieraj się na cebulkę, noś czapkę w chłodniejsze dni. Zaleca się też spożywanie dużej ilości płynów i przebywanie w pomieszczeniach o dobrej wilgotności. Zanim znów włączysz klimatyzację w pracy zadbaj o dobrą jakość powietrza. Jeśli mimo to pojawią się symptomy zapalenia zatok nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl