Trwa ładowanie...

Wydano ostrzeżenie przed śmiertelną chorobą. Można się zarazić w lesie

 Marta Słupska
06.07.2023 12:32
Ostrzeżenie przed śmiertelną chorobą. Można się nią zarazić w lesie
Ostrzeżenie przed śmiertelną chorobą. Można się nią zarazić w lesie (East News, Facebook )

Zbieranie w lesie dzikich jagód to dla wielu przyjemne wspomnienie z dzieciństwa. Do dziś krzaczki z fioletowymi owocami kuszą spacerowiczów, którzy chętnie, często razem z dziećmi, zbierają je do słoików, by w domu przygotować pyszny obiad lub deser. Niestety, może się to skończyć tragicznie.

spis treści

1. Bąblowica zagraża szczególnie latem

O tym, że należy myć owoce i warzywa przed spożyciem, wie każdy, jednak w przypadku jagód i innych leśnych owoców ta prosta czynność jest szczególnie istotna.

"Chcąc delektować się pysznymi i zdrowymi owocami leśnymi, nie zapomnijcie o umyciu przed zjedzeniem. Jeżeli zbieraliście je sami, to umyjcie również dłonie, ponieważ na nich także mogą znajdować się jaja pasożytów, które powodują niebezpieczną chorobę: bąblowicę" - takie ostrzeżenie pojawiło się na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

Zobacz film: "Dziecko z bujną czuprynką"

Bąblowica to choroba odzwierzęca, którą wywołują larwy tasiemców bąblowcowych. Jaja pasożytów trafiają na jagody i inne owoce w lasach poprzez kał zarażonych zwierząt: lisów, jenotów, a nawet psów.

Po połknięciu owoców z jajami pasożyta w ciele rozwijają się jego larwy. Migrują do różnych narządów wewnętrznych - przede wszystkim do płuc i wątroby. Tam wolno przekształcają się w torbiel.

Niestety, latem do zakażeń dochodzi najczęściej.

2. Objawy bąblowicy

Choroba początkowo nie daje żadnych objawów. Te mogą pojawić się dopiero kilka lub kilkadziesiąt lat później. W Polsce najczęściej występuje bąblowica jednokomorowa, która może dawać niespecyficzne objawy w zależności od tego, gdzie ulokowały się larwy: takie jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, kaszel, duszność czy ból w klatce piersiowej.

"Po raz pierwszy w Polsce bąblowice wykryto w 1994 r. u lisów w woj. pomorskim. W Polsce corocznie zgłasza się kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi. Śmiertelność chorych nieleczonych przekracza 90% w ciągu 10 lat od zdiagnozowania choroby" - ostrzegają Lasy Państwowe.

Uważać należy nie tylko na jagody i inne leśne owoce zebrane samodzielnie, ale także na te zakupione w sklepie. Zawsze bezwzględnie należy umyć je pod bieżącą wodą.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze