Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowań u dzieci o 113 proc. Tak rozpoznasz objawy

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 09.10.2024 13:58
Aż trzy razy więcej zachorowań. Infekcje atakują głównie dzieci
Aż trzy razy więcej zachorowań. Infekcje atakują głównie dzieci (Getty Images)

Najnowsze statystyki wskazują na znaczący wzrost zachorowań wśród dzieci i dorosłych. Dotyczą one głównie przeziębień oraz COVID-19.

spis treści

1. Najmłodsi w centrum rosnącej dynamiki zachorowań

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i powrotem dzieci do placówek oświatowych, drastycznie wzrosła liczba diagnozowanych infekcji. Według raportu “Zdrowotny Monitoring Polaków” we wrześniu u dzieci najczęściej rozpoznawano przeziębienia, COVID-19 oraz zapalenia oskrzeli. Statystyki pokazują, że liczba zachorowań wśród najmłodszych zwiększyła się aż trzykrotnie w porównaniu do sierpnia, z czego liczba przypadków COVID-19 wzrosła o 218 proc., a przeziębień o 113 proc.

Pediatrzy zalecają czujność i regularne konsultacje medyczne, nawet w przypadku łagodnych objawów, takich jak kaszel, ból gardła czy podwyższona temperatura. Jak podkreślają, wczesna diagnoza jest kluczowa, aby zapobiec powikłaniom, takim jak zapalenie płuc czy zaostrzenie przewlekłych chorób dróg oddechowych.

2. Dorośli również zmagają się z infekcjami

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"

Wzrost zachorowań dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych, bo chorują całe rodziny. We wrześniu odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków przeziębień oraz COVID-19, przy czym w tej grupie również wzrosła liczba zapaleń płuc. W porównaniu do sierpnia, liczba przypadków koronawirusa wzrosła o 113 proc., a przeziębień o 40 proc.

Zaleca się, aby dorośli pacjenci nie bagatelizowali przedłużających się objawów infekcji i niezwłocznie szukali pomocy lekarskiej.

Obecna sytuacja zdrowotna w Polsce wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej zimy, kiedy liczba zachorowań na infekcje dróg oddechowych może jeszcze wzrosnąć.

3. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Objawy infekcji mogą być różnorodne, w zależności od rodzaju choroby. W przypadku COVID-19 dominują takie symptomy jak gorączka, suchy kaszel, osłabienie i duszności, ale także nierzadko objawy ze strony układu pokarmowego. Przeziębienie charakteryzuje się katarem, bólem gardła i łagodnym kaszlem, a z kolei zapalenie oskrzeli może objawiać się uporczywym, suchym kaszlem i dusznościami.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, warto więc skonsultować się z lekarzem nie tylko w celu ustalenia skutecznego leczenia, ale przede wszystkim uzyskania właściwej diagnozy, gdyż samodzielne rozróżnienie infekcji wyłącznie po objawach może być trudne i nietrafione.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze