Trwa ładowanie...

Zarażenie biegunką rotawirusową

Infekcja rotawirusowa może się pojawić właściwie u każdego dziecka, które nie skończyło jeszcze piąteggo roku życia. Rotawirusy powodują ostrą biegunkę, która może prowadzić do szybkiego odwodnienia, a leczenie dziecka bardzo często jest możliwe tylko i wyłącznie w szpitalu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Czym są rotawirusy?

Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa, dlatego do najczęstszych zachorowań dochodzi, kiedy dziecko ma kontakt z chorą osobą albo zainfekowanym przedmiotem. Maluchy zarażają się szybko, ponieważ wkładają przedmioty do ust, a starsze dzieci niedokładnie myją ręce zwłaszcza przed posiłkiem. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek wśród niemowląt i dzieci starszych. Niestety, z ich powodu dochodzi najczęściej do hospitalizacji malucha. W przypadku zarażenia i nieprawidłowej opieki nad chorym może dojść do silnego odwodnienia, osłabienia organizmu, a nawet zgonu.

Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa
Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa (123RF)

2. Jakie są objawy zarażenia rotawirusami?

Do głównych objawów infekcji rotawirusowej należy przede wszystkim ostra biegunka, której towarzyszą wymioty, wysoka gorączka, ale także ból żołądka. W niektórych przypadkach może pojawić się kaszel i nieżyt nosa. U osób dorosłych zdarza się, że infekcja przebiega bezobjawowo. Natomiast szczególną opieką należy objąć małe dzieci, ponieważ szybko dochodzi do odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać odwodnienie? Świadczą o nim:

• zapadnięte oczy;

• drażliwość;

• silne pragnienie;

• wysuszenie skóry;

• rzadsze oddawanie moczu;

• suchość w ustach;

• letarg.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Odwodnienie jest stanem, w którym bardzo szybko może dojść do powikłań, np. do zaburzeń świadomości, zatrzymania moczu, spowolnienia pracy nerek. W takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja pacjenta.

3. Jak uchronić dziecko przed rotawirusami?

W aptekach dostępne są różne leki na biegunkę, ale w przypadku rotawirusów bardzo ważna jest właściwa profilaktyka. Istotna jest higiena, czyli częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkiem, unikanie kontaktu z osobami chorymi.

Musisz to wiedzieć

Lekarze pediatrzy zalecają także szczepionki przeciw rotawirusom. W naszym kraju szczepienia tego rodzaju nie są obowiązkowe, są podawane już od 2 miesiąca życia i mają formę płynu aplikowanego doustnie, co znacznie obniża stres, jaki towarzyszy maluchom przy zastrzykach. Niestety, szczepionka jest płatna. Wielu rodziców zastanawia się, czy po szczepieniu maluch nie zachoruje? U dzieci, które zostały zaszczepione, liczba zachorowań stanowi niewielki odsetek. Jeśli natomiast dojdzie do infekcji, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy niż w przypadku dzieci niezaszczepionych. Skład szczepionki ma za zadanie przygotować układ odpornościowy dziecka na obronę przed wirusem, organizm jest uodporniony na najpopularniejsze i chorobotwórcze drobnoustroje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.