Trwa ładowanie...

Zarażenie biegunką rotawirusową

Avatar placeholder
16.05.2017 17:28
Zarażenie biegunką rotawirusową
Zarażenie biegunką rotawirusową

Infekcja rotawirusowa może się pojawić właściwie u każdego dziecka, które nie skończyło jeszcze piąteggo roku życia. Rotawirusy powodują ostrą biegunkę, która może prowadzić do szybkiego odwodnienia, a leczenie dziecka bardzo często jest możliwe tylko i wyłącznie w szpitalu.

spis treści

1. Czym są rotawirusy?

Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa, dlatego do najczęstszych zachorowań dochodzi, kiedy dziecko ma kontakt z chorą osobą albo zainfekowanym przedmiotem. Maluchy zarażają się szybko, ponieważ wkładają przedmioty do ust, a starsze dzieci niedokładnie myją ręce zwłaszcza przed posiłkiem. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek wśród niemowląt i dzieci starszych. Niestety, z ich powodu dochodzi najczęściej do hospitalizacji malucha. W przypadku zarażenia i nieprawidłowej opieki nad chorym może dojść do silnego odwodnienia, osłabienia organizmu, a nawet zgonu.

Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa
Biegunka wywołana rotawirusami jest zaraźliwa (123RF)

2. Jakie są objawy zarażenia rotawirusami?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Do głównych objawów infekcji rotawirusowej należy przede wszystkim ostra biegunka, której towarzyszą wymioty, wysoka gorączka, ale także ból żołądka. W niektórych przypadkach może pojawić się kaszel i nieżyt nosa. U osób dorosłych zdarza się, że infekcja przebiega bezobjawowo. Natomiast szczególną opieką należy objąć małe dzieci, ponieważ szybko dochodzi do odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać odwodnienie? Świadczą o nim:

• zapadnięte oczy;

• drażliwość;

• silne pragnienie;

• wysuszenie skóry;

• rzadsze oddawanie moczu;

• suchość w ustach;

• letarg.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

Odwodnienie jest stanem, w którym bardzo szybko może dojść do powikłań, np. do zaburzeń świadomości, zatrzymania moczu, spowolnienia pracy nerek. W takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja pacjenta.

3. Jak uchronić dziecko przed rotawirusami?

W aptekach dostępne są różne leki na biegunkę, ale w przypadku rotawirusów bardzo ważna jest właściwa profilaktyka. Istotna jest higiena, czyli częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkiem, unikanie kontaktu z osobami chorymi.

Musisz to wiedzieć

Lekarze pediatrzy zalecają także szczepionki przeciw rotawirusom. W naszym kraju szczepienia tego rodzaju nie są obowiązkowe, są podawane już od 2 miesiąca życia i mają formę płynu aplikowanego doustnie, co znacznie obniża stres, jaki towarzyszy maluchom przy zastrzykach. Niestety, szczepionka jest płatna. Wielu rodziców zastanawia się, czy po szczepieniu maluch nie zachoruje? U dzieci, które zostały zaszczepione, liczba zachorowań stanowi niewielki odsetek. Jeśli natomiast dojdzie do infekcji, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy niż w przypadku dzieci niezaszczepionych. Skład szczepionki ma za zadanie przygotować układ odpornościowy dziecka na obronę przed wirusem, organizm jest uodporniony na najpopularniejsze i chorobotwórcze drobnoustroje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze