Trwa ładowanie...

Zatoki u dziecka – co robić?

 Agnieszka Gotówka
18.05.2017 15:57
Zatoki u dziecka – co robić?
Zatoki u dziecka – co robić?

Ból zatok jest niezwykle uciążliwy. Dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Objawem zapalenia zatok jest katar oraz ból głowy.

spis treści

1. Funkcje zatok

Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie, które rozmieszczone są symetrycznie w okolicy nosa i oczu. Dorosły człowiek posiada dwie zatoki czołowe, dwie szczękowe i dwie klinowe oraz dwa błędniki sitowe. U dzieci zatoki czołowe wykształcają się dopiero na przełomie 5. i 6. roku życia, a zatoki klinowe w okolicy trzecich urodzin.

Dzieciom również może doskwierać bol zatok
Dzieciom również może doskwierać bol zatok (123RF)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Zatoki spełniają wiele istotnych funkcji. To właśnie dzięki nim czaszka jest mniej podatna na urazy. Zatoki chronią również mózg. Ważną rolą jest też filtrowanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Jeśli dziecko ma katar, stanem zapalnym objęte są również zatoki. Zalęgająca w nich wydzielina może powodować ból głowy, sprzyja również rozwojowi bakterii i wirusów, co może prowadzić do rozwoju ostrego zapalenia zatok. Choroby sprzyjające zapaleniu zatok u dzieci to:

• przerost migdałka gardłowego;

katar sienny;

• zapalenie ucha;

• wady anatomiczne nosa (np. skrzywienie przegrody nosowej).

2. Objawy zapalenia zatok u dzieci

Pierwszym sygnałem wskazującym na stan zapalny w zatokach jest gęsty katar o żółtym lub zielonym zabarwieniu. Do tego objawu dołączyć może wysoka temperatura, ból głowy (nasila się przy pochylaniu głowy), drapanie w gardle, brak apetytu, suchy kaszel związany z podrażnieniem gardła, osłabienie, złe samopoczucie, niekiedy obrzęk powiek.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

Najczęściej proces zapalny obejmuje wszystkie zatoki przynosowe. Zapalenie zatok występuje najczęściej przy przeziębieniu. Choroba nie trwa długo, wszystkie jej objawy powinny ustąpić maksymalnie po trzech tygodniach. Czasem zapalenie zatok może mieć charakter przewlekły. Towarzyszy mu wówczas: zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli lub zapalenie krtani. Ostre zapalenie zatok objawia się gorączką, tkliwością okolic oczu, nosa i czoła, częstym pocieraniem policzków oraz całkowicie niedrożnym nosem.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie zapalenia zatok u dzieci

Obecność gęstej wydzieliny z nosa powinna być sygnałem do odwiedzenia lekarza. Zapalenia zatok nie wolno bowiem lekceważyć. Konieczne jest leczenie objawowe polegające na podawaniu dziecku (w zależności od symptomów choroby): środków nawilżających śluzówkę nosa i rozrzedzających zalęgającą w nosie wydzielinę, leków przeciwbólowych i/lub przeciwgorączkowych. Jeśli zapalenie zatok wywołały bakterie, konieczne jest podanie dziecku antybiotyku. W przypadku dzieci nawracające stany zapalne zatok mogą mieć związek z przerośniętym migdałkiem gardłowym. Zaleca się wówczas jego usunięcie. W przypadku zapalenia zatok powinno się zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w mieszkaniu. Koniecznie trzeba również wietrzyć pokój dziecka, zwłaszcza przed snem. Maluch powinien otrzymywać zwiększoną ilość płynów. Ulgę przynieść mogą również inhalacje lub ciepłe okłady na czoło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze