Zatwardzenie u niemowlaka – co robić?
Świeżo upieczeni rodzice bardzo często martwią się przebiegiem trawienia u ich maleńkich dzieci. Tymczasem okazuje się, że problemy tego typu są dość powszechne. Maluszek cierpi wtedy np. na zaparcia i nie może zrobić kupki. O kłopotach może świadczyć również jej konsystencja. Zaparcia często przekładają się na trudności ze snem, co przejawia się niepokojem i kłopotami z zaśnięciem. Warto znać wtedy sposoby na walkę z zaparciami u niemowlaka.
1. Kiedy mówimy o zaparciach u niemowlaka?
Podstawowym objawem zaparć u niemowlaka jest niemożność oddania stolca, a więc zrobienia kupki. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie jest to jedynym symptomem i nawet dziecko w miarę regularnie wypróżniające się może cierpieć na zaparcia.
Bardzo ważna jest konsystencja kupki. Nie gra roli nawet jej kolor, gdyż zabarwienie np. zielone nie powinno niepokoić. Jedynie czerwona kupka może informować o zagrożeniu (domieszce krwi). Gorzej, jeśli stolec karmionego piersią jest twardy i jakby gumowaty. Zaparcia charakteryzują się oddawaniem niewielu zbitych kupek, często przypominających królicze odchody.
2. Przyczyny zaparć u niemowlaków i sposoby działania
Przyczyn kłopotów trawiennych u dzieci może być wiele. Zwykle odpowiadają za nie: zmiany w diecie, niewystarczające karmienie czy przedłużające się zaleganie masy kałowej w okrężnicy. Jeśli okrężnica, która usuwa wodę z kału, pobierze jej zbyt dużo, kupka staje się właśnie bardzo sucha i zbita. Podstawowym przeciwdziałaniem zaparciom jest więc zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (przekłada się to na zmiękczenie kupki).
Sposobów radzenia sobie z zaparciami u niemowlęcia jest jednak więcej:
podawanie śliwek i soku z tych owoców;
przyjmowanie oleju lnianego;
częstsze przystawianie do piersi;
masaż brzuszka połączony z podkurczaniem nóżek i przybliżaniem ich do klatki piersiowej;
u starszego niemowlaka – podawanie rozcieńczonych soków owocowych;
zastosowanie czopków.
Musisz to wiedzieć
Podawanie maluszkom produktów innych niż mleko powinno być skonsultowane z pediatrą. Mimo że zaparcia u niemowlaków wzbudzają w rodzicach niepokój, nie muszą oznaczać poważniejszych dolegliwości. W drugim roku życia układ pokarmowy dziecka pracuje już zdecydowanie lepiej.