Trwa ładowanie...

Zatwardzenie u niemowlaka – co zrobić?

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często martwią się przebiegiem trawienia u ich maleńkich dzieci. Tymczasem okazuje się, że problemy tego typu są dość powszechne. Maluszek cierpi wtedy np. na zaparcia i nie może zrobić kupki. O kłopotach może świadczyć również jej konsystencja. Zaparcia często przekładają się na trudności ze snem, co przejawia się niepokojem i kłopotami z zaśnięciem. Warto znać wtedy sposoby na walkę z zaparciami u niemowlaka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

spis treści

1. Kiedy mówimy o zaparciach u niemowlaka?

Podstawowym objawem zaparć u niemowlaka jest niemożność oddania stolca, a więc zrobienia kupki. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie jest to jedynym symptomem i nawet dziecko w miarę regularnie wypróżniające się może cierpieć na zaparcia.

Niemowlęta często nie potrafią się wypróżnić
Niemowlęta często nie potrafią się wypróżnić (123RF)

Bardzo ważna jest konsystencja kupki. Nie gra roli nawet jej kolor, gdyż zabarwienie np. zielone nie powinno niepokoić. Jedynie czerwona kupka może informować o zagrożeniu (domieszce krwi). Gorzej, jeśli stolec karmionego piersią jest twardy i jakby gumowaty. Zaparcia charakteryzują się oddawaniem niewielu zbitych kupek, często przypominających królicze odchody.

2. Przyczyny zaparć u niemowlaków i sposoby działania

Przyczyn kłopotów trawiennych u dzieci może być wiele. Zwykle odpowiadają za nie: zmiany w diecie, niewystarczające karmienie czy przedłużające się zaleganie masy kałowej w okrężnicy. Jeśli okrężnica, która usuwa wodę z kału, pobierze jej zbyt dużo, kupka staje się właśnie bardzo sucha i zbita. Podstawowym przeciwdziałaniem zaparciom jest więc zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (przekłada się to na zmiękczenie kupki).

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

Sposobów radzenia sobie z zaparciami u niemowlęcia jest jednak więcej:

  • podawanie śliwek i soku z tych owoców;

  • przyjmowanie oleju lnianego;

  • częstsze przystawianie do piersi;

  • masaż brzuszka połączony z podkurczaniem nóżek i przybliżaniem ich do klatki piersiowej;

  • u starszego niemowlaka – podawanie rozcieńczonych soków owocowych;

  • zastosowanie czopków.

Musisz to wiedzieć

Podawanie maluszkom produktów innych niż mleko powinno być skonsultowane z pediatrą. Mimo że zaparcia u niemowlaków wzbudzają w rodzicach niepokój, nie muszą oznaczać poważniejszych dolegliwości. W drugim roku życia układ pokarmowy dziecka pracuje już zdecydowanie lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.