Trwa ładowanie...

Zatwardzenie u niemowlaka – co zrobić?

Avatar placeholder
22.09.2021 14:42
Zatwardzenie u niemowlaka – co zrobić?
Zatwardzenie u niemowlaka – co zrobić? (Adobe Stock)

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często martwią się przebiegiem trawienia u ich maleńkich dzieci. Tymczasem okazuje się, że problemy tego typu są dość powszechne. Maluszek cierpi wtedy np. na zaparcia i nie może zrobić kupki. O kłopotach może świadczyć również jej konsystencja. Zaparcia często przekładają się na trudności ze snem, co przejawia się niepokojem i kłopotami z zaśnięciem. Warto znać wtedy sposoby na walkę z zaparciami u niemowlaka.

spis treści

1. Kiedy mówimy o zaparciach u niemowlaka?

Podstawowym objawem zaparć u niemowlaka jest niemożność oddania stolca, a więc zrobienia kupki. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie jest to jedynym symptomem i nawet dziecko w miarę regularnie wypróżniające się może cierpieć na zaparcia.

Niemowlęta często nie potrafią się wypróżnić
Niemowlęta często nie potrafią się wypróżnić (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Bardzo ważna jest konsystencja kupki. Nie gra roli nawet jej kolor, gdyż zabarwienie np. zielone nie powinno niepokoić. Jedynie czerwona kupka może informować o zagrożeniu (domieszce krwi). Gorzej, jeśli stolec karmionego piersią jest twardy i jakby gumowaty. Zaparcia charakteryzują się oddawaniem niewielu zbitych kupek, często przypominających królicze odchody.

2. Przyczyny zaparć u niemowlaków i sposoby działania

Przyczyn kłopotów trawiennych u dzieci może być wiele. Zwykle odpowiadają za nie: zmiany w diecie, niewystarczające karmienie czy przedłużające się zaleganie masy kałowej w okrężnicy. Jeśli okrężnica, która usuwa wodę z kału, pobierze jej zbyt dużo, kupka staje się właśnie bardzo sucha i zbita. Podstawowym przeciwdziałaniem zaparciom jest więc zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (przekłada się to na zmiękczenie kupki).

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

Sposobów radzenia sobie z zaparciami u niemowlęcia jest jednak więcej:

  • podawanie śliwek i soku z tych owoców;

  • przyjmowanie oleju lnianego;

  • częstsze przystawianie do piersi;

  • masaż brzuszka połączony z podkurczaniem nóżek i przybliżaniem ich do klatki piersiowej;

  • u starszego niemowlaka – podawanie rozcieńczonych soków owocowych;

  • zastosowanie czopków.

Musisz to wiedzieć

Podawanie maluszkom produktów innych niż mleko powinno być skonsultowane z pediatrą. Mimo że zaparcia u niemowlaków wzbudzają w rodzicach niepokój, nie muszą oznaczać poważniejszych dolegliwości. W drugim roku życia układ pokarmowy dziecka pracuje już zdecydowanie lepiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze