Trwa ładowanie...

Zmiany na skórze mogą świadczyć o raku trzustki. Zobacz, czy nie masz na ciele plam

Avatar placeholder
21.03.2021 19:51
Raka trzustki wysyła sygnały, które można zobaczyć na naszej skórze
Raka trzustki wysyła sygnały, które można zobaczyć na naszej skórze (123rf.com)

Zmiany na skórze często towarzyszą chorobom związanym z przewodem pokarmowym. Również w przypadku raka trzustki nasz organizm wysyła sygnały, które mogą być widoczne gołym okiem.

spis treści

1. Zapalenie tkanki tłuszczowej

Pancreatic Panniculitis spotykane jest u od 0,3 do 3 proc. pacjentów, którzy cierpią na choroby trzustki. Jest to odczyn zapalny spowodowany martwicą komórek tłuszczowych. Występuje on w tkance podskórnej, ale jest widoczny na ciele. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może rozwinąć się szybciej niż nowotwór o nawet 7 miesięcy. Bolesne rany pojawiają się na pośladkach, nogach, rękach i na skórze głowy.

Do innych objawów należą bóle brzucha i stawów oraz gorączka.

Zobacz film: "Nietypowy objaw raka trzustki"

Symptomy ciężko je zdiagnozować, ale dzięki wczesnemu rozpoznaniu medycznego pacjent ma większe szanse na przeżycie.

2. Siność siatkowata

Livedo Racemosa to schorzenie dermatologiczne, które charakteryzuje się czerwono-niebieskimi plamami na skórze. Wzór ran układa się w siateczkę i z wyglądu może przypominać wzór podobny do koronki. Przyczyną tej dolegliwości za choroby naczyniowe. Zmiany łatwo rozpoznać – bledną pod wpływem nacisku. Natomiast, gdy są narażone na zimno stają się wyraźniejsze i ciemnieją. Taki objaw również może świadczyć o chorej trzustce.

3. Zespoły paraneoplastyczne

Skóra daje nam znać, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Zespoły paraneoplastyczne, zwane również paranowotworowymi towarzyszą rozwojowi raka. Powstają niezależnie od umiejscowienia nowotworu czy obecności przerzutów. Dodatkowo często pojawia się łysienie, czerwony język oraz zmiany skórne w jamie ustnej czy na pachwinach.

W przypadku raka trzustki na skórze pojawiają się liszaje, bolesne pęcherze o wykwitach podobnych do pokrzywki czy nadżerki w jamie ustnej. Mogą wystąpić również zmiany łojotokowe, zapalenia skórno-mięśniowe i ziarniak obrączkowaty, który pojawia się na rękach i stopach.

Co skóra mówi o naszej kondycji psychicznej?
Co skóra mówi o naszej kondycji psychicznej? [5 zdjęć]

Skóra jest zwierciadłem ciała. To bardzo często właśnie ona pozwala nam zdiagnozować u siebie choroby.

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze