Trwa ładowanie...

15-miesięczna Amelka nie żyje. Wszystko przez odklejony plaster

Avatar placeholder
15.12.2023 12:29
15-miesięczna Amelka nie żyje. Wszystko przez odklejony plaster
15-miesięczna Amelka nie żyje. Wszystko przez odklejony plaster (Facebook )

Rodzice często decydują się na wspólne spanie z maluszkiem. Dzięki temu zawsze są blisko, by w porę zareagować. Niestety w tym przypadku wspólne spanie w jednym łóżku okazało się błędem. Dziecko zmarło.

spis treści

1. Dziecko spało z rodzicami

15-miesięczna dziewczynka o imieniu Amelia mieszkała wraz z rodzicami w St Austell w hrabstwie Kornwalia w Wielkiej Brytanii. Była zdrowym i radosnym dzieckiem, które rzadko chorowało.

Wieczorem rodzina położyła się do jednego łóżka. Po przebudzeniu rodzice zauważyli, że dziecko nie oddycha. Natychmiast udali się z nim do szpitala, ale niestety lekarze nie byli w stanie już nic zrobić. Wykonano sekcję zwłok, która dała odpowiedź na pytanie, co było przyczyną śmierci.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

2. Śmiertelny plaster

Okazało się, że przyczyną zgonu było przedawkowanie fentanylu. W jaki sposób ten środek dostał się do organizmu dziecka? Mama dziewczynki nie najlepiej się czuła, więc postanowiła przykleić na noc do swojego ciała plaster z lekiem przeciwbólowym.

Niefortunnie odkleił się on od ciała kobiety i przykleił do brzuszka Amelii. Dawka leku był zdecydowanie za wysoka dla tak małego dziecka, co doprowadziło do przedawkowania, a w konsekwencji do zgonu.

Wszystko działo się w 2018 roku, a sprawę opisał brytyjski "Guardian".

Fentanyl jest silnym lekiem przeciwbólowym, który także w Polsce dostępny jest jedynie na receptę. To pochodna morfiny, która jest wykorzystywana między innymi w anestezjologii oraz podczas leczenia ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych.

3. Czy można było uniknąć tej tragedii?

Wspólne spanie z maleństwem ma zapewne wiele zalet. Sen dziecka jest spokojniejszy, co poprawia komfort snu rodzica. Rodzice małej Amelii nie spodziewali się, że plaster może się odkleić i tym samym doprowadzić do śmierci dziecka. W ich przypadku oddzielne spanie pozwoliłoby uniknąć tej tragedii.

Jeżeli decydujemy się na spanie w jednym łóżku z dzieckiem, trzeba pamiętać o środkach ostrożności.

Łóżko powinno być ustawione przy ścianie, by dziecko nie mogło z niego spaść. Materac nie może być zbyt miękki, by nie zapadał się pod wpływem ciężaru ciała. Dziecko powinno mieć własne okrycie, a pościel rodziców musi być idealnie dopasowana, by ograniczyć ryzyko zaplątania, czy przyduszenia. Ponadto należy unikać miękkich poduszek i układać dziecko na plecach lub na boku. Kiedy rodzic jest palaczem, spożywa alkohol lub leki nasenne, również nie powinien spać w jednym łóżku z maluchem.

Jak widać śmiertelne mogą się okazać także plastry stosowane przez dorosłych śpiących z dziećmi i warto mówić o tym głośno, aby inni rodzice mieli tego świadomość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze