Trwa ładowanie...

Przez Polskę idzie fala choroby zakaźnej. 26-krotny wzrost zachorowań

 Marta Słupska
18.09.2024 13:07
26-krotny wzrost zachorowań. Ministerstwo Zdrowia apeluje do rodziców
26-krotny wzrost zachorowań. Ministerstwo Zdrowia apeluje do rodziców (Adobe Stock, archiwum prywatne )

Rekordowa liczba uchyleń od szczepień skutkuje dynamicznym wzrostem zachorowań w Polsce na choroby, które przez lata nam nie zagrażały. Zgodnie z najnowszym meldunkiem NIZP PZH - PIB pomiędzy 1 a 15 września 2024 roku mieliśmy już np. aż 14 584 przypadków krztuśca.

spis treści

1. 26-krotny wzrost zachorowań

Szacuje się, że od 2017 roku liczba odmów szczepień obowiązkowych rośnie skokowo. Rekordowym jak dotąd okazał się 2023 rok, gdy liczba uchyleń, jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, sięgnęła 87 344.

Unikanie szczepień przekłada się na wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Dramatycznie jest m.in. pod względem liczby chorych na krztusiec - ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym wywołaną przez pałeczkę krztuśca Bordetella pertussis.

Zobacz film: "22.10.2015 | #dziejesienazywo"

Zgodnie z najnowszym meldunkiem NIZP PZH - PIB pomiędzy 1 a 15 września 2024 roku liczba zachorowań na krztusiec w Polsce wzrosła do 14 584 przypadków. W poprzednim roku w analogicznym okresie było ich zaledwie 559, co oznacza ponad 26-krotny wzrost.

- Krztusiec jest taką chorobą, której wzrosty obserwuje się co kilka lat, bo patogen, ze względu na brak dostatecznych szczepień, trafia do wrażliwej populacji. Odporność poszczepienna nie jest długotrwała, dlatego dorośli powinni się szczepić na krztusiec co 10 lat. Niestety, nie jest to powszechna wiedza, stąd często zdarza się, że dorośli zakażają swoje małe dzieci, u których choroba może mieć gwałtowny przebieg - zauważała w rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

2. Pamiętaj o kalendarzu szczepień

Lekarze zauważają, że choroby zakaźne nie wybierają swoich ofiar, jednak rodzice mają wybór. Jedyną szansą na powstrzymanie wzrostu zakażeń są szczepienia. Zachęca do nich Ministerstwo Zdrowia, przypominając, by pamiętać o kalendarzu szczepień ochronnych.

Kalendarz ten co roku opracowuje Główny Inspektorat Sanitarny. Są w nim obowiązkowe i zalecane szczepienia oraz zasady ich przeprowadzania.

"Rodzice małego dziecka mogą zdecydować się na zastąpienie bezpłatnych szczepionek obowiązkowych płatnymi szczepionkami wysoce skojarzonymi. Oznacza to mniej wkłuć, mniej wizyt szczepiennych, mniej stresu i bólu dla dziecka" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Eksperci zaznaczają, że programy szczepień ochronnych prowadzone są na całym świecie. Dzięki nim niektóre choroby zostały ograniczone lub całkowicie wyeliminowane.

"Szczepienia należą do największych zdobyczy medycyny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że od 1974 roku szczepienia uratowały życie 154 milionom osób - aż 101 milionów z nich to małe dzieci. Szczepienia zapobiegają każdego roku na świecie 2,7 milionom przypadków odry, 1 milionowi przypadków krztuśca, 2 milionom przypadków tężca u noworodków" - piszą.

Rzetelne naukowe informacje na temat stosowanych w Polsce szczepień można poznać na stronie szczepienia.info prowadzonej przez ekspertów NIZP PZH - PIB.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze