Trwa ładowanie...

37-latka ma raka jelita grubego. Jeden objaw zwrócił jej uwagę

Avatar placeholder
07.02.2023 13:57
Myśleli, że to hemoroidy. Później usłyszała, że został jej rok życia
Myśleli, że to hemoroidy. Później usłyszała, że został jej rok życia (Facebook)

Ciężarna 37-latka wiedziała, że coś jest nie tak, kiedy zobaczyła krew po wypróżnieniu. Od razu poinformowała o tym lekarza, który zbagatelizował objaw. Chcąc się upewnić, zasięgnęła opinii innych specjalistów, ale każdy uznał, że to hemoroidy ciążowe. Niestety prawda okazała się znacznie gorsza.

Jennaca i Cody doczekali się synka Augusta
Jennaca i Cody doczekali się synka Augusta (Facebook)

1. Niepokojące objawy podczas ciąży

Będąc w drugim trymestrze ciąży, 37-letnia Jennaca Russ z Oklahomy (USA) zauważyła krew przy wypróżnianiu. Zaniepokoiło ją to, ponieważ jako pielęgniarka wiedziała, że nie oznacza to nic dobrego.

Postanowiła więc od razu powiedzieć o tym swojemu lekarzowi, ale ten zapewnił ją, że to tylko hemoroidy - dość częsty skutek uboczny ciąży. Jennaca miała jednak przeczucie, że to nie to i skonsultowała się z innym lekarzem.

- Kontaktowałam się z moimi lekarzami i usłyszałam, tylko żeby poczekać na dalsze badania, aż dziecko się urodzi - mówi. - W końcu udało mi się dostać skierowanie na kolonoskopię po porodzie - dodaje.

4 października 2022 roku Jennaca urodziła zdrowego chłopca Augusta, a jej objawy ustały. Mimo to świeżo upieczona mama nie zrezygnowała z badania. Pod koniec listopada udała się na kolonoskopię.

2. Straszna diagnoza młodej mamy

Niestety, po wykonaniu badań Jennaca otrzymała druzgocącą wiadomość. Okazało się, że kobieta ma raka jelita grubego, który rozprzestrzenił się na jej wątrobę i usłyszała, że z takimi zmianami został jej tylko rok życia. Zdruzgotana mama poszła na wizytę do onkologa, który ją trochę uspokoił.

- Powiedział, że mam przed sobą lata, ale to będzie długa walka, ponieważ wskaźnik przeżycia jest niski: mam 10 procent szans, że przeżyję następne pięć lat - mówi.

Jennaca postanowiła za wszelką cenę walczyć o swoje zdrowie i przyszłość, by móc być przy swoim synku. Dlatego też pojechała do MD Anderson Cancer Center w Houston na konsultacje z najlepszymi specjalistami w USA.

- Powiedzieli, że nowotwór jest chirurgiczny i wierzą, że mogą usunąć guzy z wątroby. Pod koniec lutego mam operację okrężnicy. Wskaźnik wyleczeń wynosi około 40 procent, czyli zdecydowanie więcej niż to, co mi powiedziano wcześniej. Nie wiadomo jednak kiedy będę miała operację wątroby - dodała.

3. Apel młodej mamy

Ostatnie miesiące Jennaca i jej mąż Cody spędzili w ciągłym strachu i niepewności. Nie tak sobie wyobrażali pierwsze miesiące ich synka. Mimo to para stara się wykorzystać każdą chwilę z maluchem jak najlepiej.

- Koncentruję się na cieszeniu każdym drobiazgiem. Bez względu na to, jak się to potoczy, mój syn już nigdy nie będzie takim maleńkim dzieckiem. Muszę przy nim być - wyjaśniła mama.

Jennaca z synkiem
Jennaca z synkiem (Facebook)

Kobieta apeluje teraz, by ludzie zwracali uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na raka jelita grubego (np. krew w stolcu, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia i szybka utrata masy ciała). Zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety ciężarne.

- Chcę, aby wszyscy byli świadomi, że mogą o siebie walczyć. Rak jelita grubego wśród młodych ludzi jest coraz częstszy - mówi.

Według badań amerykańskich naukowców, które zostały opublikowane w magazynie medycznym Gastroenterology pod koniec 2020 roku, wynika, że liczba zdiagnozowanych przypadków raka jelita grubego u młodych ludzi podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dekad. Nie warto zatem ignorować niepokojących objawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze