Trwa ładowanie...

Dyschezja niemowlęca. Czym się różni od kolki jelitowej?

Dyschezja niemowlęca to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, występujący u najmłodszych dzieci. Przypadłość ta pojawia się wyłącznie u niemowląt - diagnozowana jest u maluchów między 6. a 9. miesiącem życia. Często jest mylona z kolką niemowlęcą, są to jednak dwa różne schorzenia. Jak je odróżnić? Czym jest i jak objawia się dyschezja niemowlęca?

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"
spis treści

1. Czym jest dyschezja niemowlęca?

Dyschezja niemowlęca (jelitowa) to określenie zespołu objawów, które wskazują na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Poznajemy ją po nagłym, napadowym krzyku i płaczu dziecka występującym przed defekacją (oddaniem stolca).

Objawy te najczęściej mijają samoistnie po 3 - 4 tygodniach od pojawienia się. Choć są stresujące dla dziecka i rodziców, nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia niemowlęcia.

2. Przyczyny pojawiania się dyschezji niemowlęcej

Nie jest pewne, co wywołuje dyschezję u niemowląt, jednak najprawdopodobniej wynika ona z zaburzeń koordynacji mięśni brzucha - zaburzonego procesu zwiększania ciśnienia w jamie brzusznej z jednoczesnym brakiem rozluźnienia mięśni dna miednicy, co normalnie ułatwia wypróżnianie się.

3. Objawy dyschezji niemowlęcej

W momencie ataku dziecko zaczyna się wysilać i prężyć, co trwa około 10 minut, po czym niemowlę bez problemu oddaje miękki, papkowaty stolec. Tuż po wypróżnieniu wszelkie dolegliwości ustępują.

Pomiędzy epizodami, a także w ich trakcie nie występują żadne inne zaburzenia i dolegliwości, dzieci są spokojne i nie mają żadnych problemów z brzuszkiem.

Kolka niemowlęca - co robić?
Kolka niemowlęca - co robić?

Powodem płaczu niemowlęcia może być kolka jelitowa. Jakie są jej przyczyny i jak ukoić ból dziecka?

przeczytaj artykuł

Jak wygląda typowy atak dyschezji niemowlęcej?

 • dziecko jest niespokojne, napina się, krzyczy i płacze;
 • twarz dziecka pod wpływem wysiłku staje się czerwona;
 • mogą pojawić się gazy;
 • niemowlę oddaje bez wysiłku stolec.

4. Jak odróżnić dyschezję niemowlęcą od kolki jelitowej?

Dyschezję niemowlęcą od kolki jelitowej możemy z łatwością odróżnić, ponieważ:

 • dyschezja trwa kilka lub kilkanaście minut, kolka zaś może doskwierać dziecku nawet przez kilka godzin;
 • podczas ataku kolki maluch podkurcza nóżki, co nie występuje podczas epizodu dyschezji;
 • atak dyschezji zazwyczaj kończy się oddaniem przez dziecko stolca, kolki niekoniecznie;
 • wypróżnienie po epizodzie dyschezji przynosi dziecku ulgę, kolka jelitowa zaś wywołuje trudny do opanowania płacz i długotrwałą histerię.

5. Jak pomóc dziecku?

Choć ataki dyschezji niemowlęcej nie trwają długo, są niezwykle uciążliwe dla dziecka. Rodzice, którzy mają świadomość, z jakim problemem mierzy się ich pociecha, powinni uzbroić się w cierpliwość.

Dyschezja zwykle mija samoistnie, bez konieczności podjęcia leczenia. Jeśli jednak chcemy dziecku ulżyć, możemy zastosować te metody, które stosujemy w czasie kolki jelitowej:

 • noszenie na rękach,
 • delikatny masaż brzuszka dziecka;
 • ciepłe okłady z pieluszki lub termoforu;
 • kangurowanie, przytulanie;
 • "szumienie" (np. przy pomocy Misia - Szumisia).

Jeśli jednak ataki dyschezji staną się częstsze i dłuższe, a wraz z nimi pojawią się zaparcia, spadek masy ciała i problemy z karmieniem, warto udać się po poradę do pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.