Trwa ładowanie...

Choroby, z których dziecko może wyrosnąć

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:19
Choroby, z których dziecko może wyrosnąć
Choroby, z których dziecko może wyrosnąć (Zdjęcie maskotki / Shutterstock)

Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców – wiele chorób, które teraz doskwierają waszym pociechom, z czasem samoistnie ustępuje. Schorzenia charakterystyczne dla wieku dziecięcego potrafią przysporzyć problemów, ale istnieje kilka, z których maluch może wyrosnąć.

1. Choroba lokomocyjna

Złe samopoczucie podczas podróży samochodem, autobusem, samolotem czy statkiem to częsta przypadłość u dzieci. U wielu z nich nieprzyjemne dolegliwości w czasie jazdy autem mijają z wiekiem, ale niestety nie ma pewności, że stanie się tak w przypadku każdego szkraba. Bardzo często objawy stają się po prostu mniej dokuczliwe, a z biegiem lat zdobywacie cenne doświadczenie i odkrywacie najbardziej skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną. W wielu przypadkach bywa tak, że nudności ustępują przy jeździe samochodem czy autobusem, ale np. rejs statkiem wiąże się z wieloma niedogodnościami.

2. Atopowe zapalenie skóry

Twoje dziecko często ma wysypkę, świąd i zaczerwienienie skóry? To typowe objawy atopowego zapalenia skóry, które pojawiają się w pierwszych miesiącach lub latach życia. Dobre wieści są takie, że u większości nieprzyjemne dolegliwości z czasem mijają, a skóra wraca do normy. Niestety, AZS może również towarzyszyć nam do końca życia, a nawet pojawić się w dorosłości. Jakie są przyczyny tej choroby? Winne są alergeny, czyli pyłki, roztocza, pleśnie oraz niektóre pokarmy (np. jajka, mleko krowie). Leczenie AZS polega na unikaniu czynników uczulających oraz stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, maści oraz dbaniu o nawilżenie skóry (poprzez stosowanie emolientów).

3. Alergia pokarmowa

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
Alergia na gluten, w przeciwieństwie do celiakii, może sama ustąpić. Jeśli dziecko źle reaguje na produkty pszenne, należy stosować dietę bezglutenową
Alergia na gluten, w przeciwieństwie do celiakii, może sama ustąpić. Jeśli dziecko źle reaguje na produkty pszenne, należy stosować dietę bezglutenową

Choroby wieku dziecięcego często związane są z alergiami różnego rodzaju. Uczulenie na gluten, jaja, mleko bardzo często dotyczy właśnie maluchów i mija po kilku latach. Ważne jest, aby w czasie występowania objawów alergii pokarmowej stosować dietę eliminacyjną, czyli ograniczyć do maksimum styczność dziecka z alergenem. Bardzo często po kilku latach choroba mija, ale niestety nie u wszystkich. W niektórych przypadkach może nawet dojść do rozszerzenia listy alergenów, dlatego należy uważnie obserwować dziecko i jego reakcje na różne produkty.

4. Nocne moczenie

Nocne moczenie to dolegliwość typowa dla wieku dziecięcego. Niekontrolowane oddawanie moczu podczas snu może mieć różne przyczyny, ale jeśli u dziecka nie występują wady w budowie układu moczowego, możemy być pewni, że to tylko przejściowe problemy.

Jak uniknąć wstydliwych incydentów? Najważniejsze jest to, by dziecko wieczorem nie piło zbyt dużo. Przypilnujmy również, by przed położeniem do łóżka zaliczyło wizytę w toalecie. Niestety, bardzo często główną przyczyną moczenia nocnego jest zły stan emocjonalny. Starajmy się więc dbać o to, by zminimalizować stres i niepokój u dziecka.

Choroby u dzieci spędzają sen z powiek rodzicom. W wielu przypadkach najlepszym lekarstwem okazuje się czas. Z wiekiem nasze maluchy mają lepszą odporność, a wiele dolegliwości samoistnie ustępuje. Oczywiście nigdy nie ma pewności, że problemy ze zdrowiem po prostu przeminą, a niektóre schorzenia utrzymują się przez całe życie.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze