Trwa ładowanie...

Jakie choroby najczęściej występują wśród dzieci?

 Magdalena Pietras
31.12.2018 11:19
Jakie choroby najczęściej występują wśród dzieci?
Jakie choroby najczęściej występują wśród dzieci? (Zdjęcie misia / Shutterstock)

Coraz więcej polskich dzieci zmaga się z bardzo poważnymi chorobami: otyłością, alergią, nowotworami. Dlaczego, pomimo rozwoju medycyny, najmłodsi mają tak wiele problemów ze zdrowiem?

spis treści

1. Choroby śmiertelne

W grupie wiekowej od 1 roku do 14 lat umiera w ciągu roku około 5 tysięcy dzieci. Najwięcej zgonów spowodowanych jest nowotworami, w dalszej kolejności są to schorzenia układu oddechowego  oraz choroby narządów zmysłów i układu nerwowego. Młodzież w wieku od 15 do 19 lat umiera przede wszystkim przez różne urazy oraz zatrucia. Choroby wieku dziecięcego mogą więc stanowić zagrożenie życia – dlatego nie można ich lekceważyć.

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba
Najlepsze domowe sposoby na ból zęba [10 zdjęć]

Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia

zobacz galerię

2. Próchnica

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Aż 80% dzieci w naszym kraju cierpi na próchnicę. To naprawdę zatrważające wieści – obecnie mówi się już o epidemii. Stomatolodzy z innych krajów przyjeżdżają do Polski, by zapoznać się z najcięższymi przypadkami chorób uzębienia u dzieci. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Powstały pomysły, by „zmusić rodziców” do zadbania o kompleksową opiekę stomatologiczną swoich dzieci. Maluch odwiedzałby gabinet dentystyczny i otrzymywał zaświadczenie niezbędne w szkole.

Innym rozwiązaniem tego poważnego problemu mogłyby być dentobusy. Pojazdy takie kursowałyby po całej Polsce i umożliwiały korzystanie z pomocy stomatologa. W niektórych polskich szkołach działają gabinety dentystyczne dla dzieci, co przynosi bardzo dobry rezultat. Dlatego też zrodził się pomysł, by więcej szkół współpracowało w taki sposób ze stomatologiem.

3. Otyłość

Otyłość wśród dzieci spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwym odżywianiem.
Otyłość wśród dzieci spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwym odżywianiem.

Otyłość to kolejny problem zdrowotny występujący wśród najmłodszych. Jest on spowodowany przede wszystkim brakiem aktywności fizycznej oraz niewłaściwym odżywianiem. W celu zniwelowania tych czynników sprawczych, rząd postanowił zająć się sklepikami szkolnymi – to przecież tam, bez wiedzy rodziców, starsze i młodsze dzieci mogą kupować słodycze czy niezdrowe słone przekąski.

Przyjęto już ustawę, która ma ograniczać sprzedaż niezdrowych produktów żywnościowych. Nie zapomnijmy jednak, że dbałość o zdrowe odżywianie dziecka to przede wszystkim zadanie rodziców – na pewno warto uświadamiać ich, jak powinno wyglądać menu młodego człowieka na różnych etapach rozwoju.

A co z brakiem aktywności fizycznej? Wydawałoby się, że wśród dzieci taki problem nie powinien występować. Mogą one przecież wyszaleć się na podwórku, a poza tym w szkołach prowadzone są lekcje wychowania fizycznego. Sytuacja jednak odbiega nieco od normy. Najmłodsi, gdy wrócą do domu, wolą grać na komputerze niż w piłkę na podwórku. Ponadto coraz więcej dzieci przynosi swojemu nauczycielowi zwolnienie z w-f – czasem nie ćwiczą z zupełnie błahych powodów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany w ocenianiu uczniów uczęszczających na lekcje wychowania fizycznego. Stopnie mają być adekwatne do poczynionych postępów, tzn. uczeń będzie oceniony na podstawie swoich wyników sportowych z przeszłości. Dzięki temu popularność aktywności fizycznej dzieci powinna wzrosnąć.

4. Choroby przewlekłe

Lekarze alarmują, że wiele dzieci dotkniętych jest przez choroby przewlekłe: alergie, schorzenia oczu, wady kręgosłupa. Choroby te, pomimo tego że nie są śmiertelne, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie pozwalają dziecku w pełni się rozwijać.

5. Problemy psychiczne

Wydawałoby się, że problemy psychiczne, takie jak załamanie czy depresja, dotyczą jedynie osób starszych. Okazuje się jednak, że polskie dzieci i nastolatki również muszą się z nimi zmagać. Wiele zgonów wśród osób poniżej 18. roku życia spowodowanych jest samobójstwami. Niestety, dzieci z zaburzeniami psychicznymi nie mają się do kogo zwrócić z prośbą o wsparcie. W naszym kraju brakuje programu, który zakładałby pomoc młodym osobom zmagającym się z takimi problemami.

Okazuje się, że polskie dzieci zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Zadaniem dorosłych jest więc zadbanie o zapewnienie im opieki zdrowotnej. Warto zająć się tym jak najwcześniej, by po latach nie okazało się, że nasze społeczeństwo w dużej mierze tworzą osoby chore.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze