Trwa ładowanie...

5-latka przeszła udar w szkole. Rodzice nadal są w szoku

 Kamil S. Sikora
13.06.2022 10:35
Pięciolatka miała udar. Jej rodzice nadal są w szoku
Pięciolatka miała udar. Jej rodzice nadal są w szoku (Facebook)

Chociaż mogłoby się wydawać, że udar zagraża wyłącznie osobom starszym, to w rzeczywistości doświadczają go również bardzo młode osoby, w tym młodzież i dzieci. Tak było w przypadku pięcioletniej Till, która doznała udaru dwa tygodnie po swoich urodzinach.

5-latka przeszła udar w szkole
5-latka przeszła udar w szkole (Facebook)
spis treści

1. 5-latka nie miała żadnych objawów, telefon ze szkoły zaskoczył matkę

To był zwykły powszedni dzień i nic nie wskazywało na to, że życiu małej dziewczynki zagraża niebezpieczeństwo. Udar nie dawał żadnych objawów, wszystko wydarzyło się nagle i było ogromnym zaskoczeniem dla rodziców pięciolatki.

Jej mama otrzymała telefon ze szkoły i zamarła. - Musi pani natychmiast przyjechać do szkoły. Do córki już jedzie karetka – powiedział głos w słuchawce.

Carly rzuciła wszystko, czym była zajęta. - To mnie całkowicie złamało, myślałam, że ją stracę – wspomina matka pięciolatki. Była w szoku. Kiedy dotarła do szkoły, zobaczyła swoją córkę w ramionach nauczycielki. Karetka zabrała Tilli Szpitala Uniwersyteckiego Jamesa Pageta w Gorleston w Norfolk.

Początkowo lekarze stwierdzili, że to nie udar, ale po jakimś czasie pojawiły się objawy charakterystyczne dla udaru. Medycy ustalili, że w szkole dziewczynka przeszła mały udar, który poprzedzał udar główny. Drugi udar był naprawdę poważny. Dziewczynka nie mogła mówić, miała sparaliżowaną twarz. Na szczęście była już pod opieką specjalistów.

2. Powrót do zdrowia po udarze

- To nas przerażało, ale musieliśmy zachować spokój dla Tilli, ponieważ nie wiedziała, co się dzieje – wspomina matka pięciolatki.

Till z rodzicami
Till z rodzicami (Facebook)

Dziewczynka musiała przyjmować sterydy w dużych dawkach. Lekarze stwierdzili, że udar był spowodowany zapaleniem naczyń krwionośnych. Teraz mała Tilli rozpoczęła rehabilitację i fizjoterapię. Rodzice zauważają ogromną zmianę w jej zachowaniu.

Pięciolatka ma napady złości, bije rodziców, często krzyczy. Ma też problemy z nauką i powłóczy prawą nogą oraz nie może chwytać przedmiotów z taką siłą jak wcześniej. Jej rodzice mają jednak nadzieję, że dzięki ogromnej determinacji, jaką wykazuje dziewczynka, uda się w pełni przywrócić sprawność sprzed udaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze