Trwa ładowanie...

5-latka skarżyła się na ostry ból brzucha. Lekarze nie mogli uwierzyć, co się w nim znajdowało

Trichobezoar odkryty w żołądku pięciolatki
Trichobezoar odkryty w żołądku pięciolatki (Facebook)

Kiedy lekarze zbadali pięcioletnią pacjentkę, która skarżyła się na ostry ból brzucha, byli w szoku. Okazało się, że w jej żołądku znajduje się ogromna kula włosów, a dziewczynka zmaga się z zespołem Roszpunki. Konieczna była interwencja chirurga.

1. Wyciągnęli to z brzucha 5-latki podczas operacji

W jednej z indyjskich prowincji do szpitala zgłosiła się rodzina z pięcioletnią dziewczynką, która skarżyła się na ostry ból w okolicy żołądka. Dodatkowo miała ona powiększony brzuch i doskwierał jej brak apetytu.

Dziewczynka w szpitalu
Dziewczynka w szpitalu (Facebook)

Z czasem okazało się, że źródłem dolegliwości była kula ze zbitych w kamień włosów, która ważyła ok. 1,5 kg. Indyjscy chirurdzy podjęli decyzję o natychmiastowej operacji usunięcia trichobezoara. Cały zabieg trwał ponad godzinę.

Trichobezoar tworzy się z włosów zlepionych śliną, ale bezoary mogą powstawać też z leków (farmakobezoary) czy z papieru lub z materiału. Jeżeli bezoar tworzy się wskutek zespołu Roszpunki, konieczne jest podjęcie leczenia – w tym psychoterapii i farmakoterapii.

Trichobezoar odkryty w żołądku pięciolatki
Trichobezoar odkryty w żołądku pięciolatki (Facebook)

2. Czym jest zespół Roszpunki?

Do tej pory opisano niespełna 100 przypadków zachorowania na zespół Roszpunki. Jest to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które polega na trichotillomanii (wyrywaniem sobie włosów), oraz trichofagii (zjadaniem ich).

W skrajnych przypadkach może prowadzić do niedrożności jelit, a w następstwie tego – do śmierci. Powiększająca się kula włosowa może podrażniać ścianki żołądka, wywoływać zapalenie otrzewnej czy tworzenie się wrzodów.

Wyrywanie sobie i zjadanie włosów prowadzi do dolegliwości w obrębie układu pokarmowego, takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha czy refluks żołądkowo-przełykowy.

3. Stan dziewczynki się ustabilizował

Podczas pobytu dziecka w szpitalu na jaw wyszło, że od 2,5 roku dziewczynka zjada włosy – rodzice, próbując walczyć z tym chorobliwym nawykiem, ścięli je. Na niewiele się to zdało, a wraz z upływem czasu problem narastał, aż konieczna stała się interwencja chirurgów.

Jak powiedział operujący dziewczynkę lekarz, dr Bhadoo, takie kule włosowe odnajdywane są w przewodzie pokarmowym osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze