Trwa ładowanie...

Czym są i jak leczyć zaburzenia nerwicowe?

Avatar placeholder
16.05.2019 13:39
Czym są i jak leczyć zaburzenia nerwicowe?
Czym są i jak leczyć zaburzenia nerwicowe? (123rf)

Zaburzenia nerwicowe to tak zwany temat rzeka, zawiera w sobie wiele znaczeń. Mogą pojawić się w formie fobii oraz lęków (np. lęk przed wysokością).

spis treści

1. Źródło zaburzeń nerwicowych

Źródła zaburzeń nerwicowych stanowią odrębną i indywidualną kwestię. Napady lęku mogą być wywołane przez różne bodźce (np. choroba alkoholowa, stres, traumatyczne przeżycia). Mamy wrażenie, że sytuacja zaczyna nas przerastać.

Obsesyjne mycie rąk należy do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Obsesyjne mycie rąk należy do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

2. Symptomy zaburzeń nerwicowych

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zaburzenia nerwicowe mogą powstać zarówno na tle psychicznym, jak i somatycznym. Do pierwszych zaliczymy smutek, spadek energii, wycofanie się z życia towarzyskiego. Objawy typowo fizjologiczne uaktywniają wewnętrzne i zewnętrzne narządy. Możemy odczuwać bóle głowy, kręgosłupa, suchość w jamie ustnej, a także nadmierną potliwość. Diagnoza rodzaju nerwicy powstaje w oparciu o wyżej wymienione oznaki. Nerwica może przybrać postać zespołu lęku uogólnionego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

3. O zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to inaczej nerwica natręctw. Psychika zmusza nas do wykonywania określonych czynności. Przykładem może być obsesyjne mycie rąk, sprawdzanie czy zakręciliśmy wodę lub gaz itd.

4. Zaburzenia konwersyjne i dysocjacyjne

Kiedyś zaburzenia konwersyjne i dysocjacyjne określane były mianem histerii. Wówczas lęk przeobraża się w objaw. Pojawiają się bóle głowy, gardła, napady padaczkowe – to zaburzenia konwersyjne. Zaburzenia dysocjacyjne to dla przykładu chwilowa utrata pamięci.

5. Zaburzenia fizjologiczne

Zaburzenia fizjologiczne to zaburzenia somatyczne. Zaliczymy do nich wszelkie dolegliwości związane z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Możemy wówczas odczuwać kołatanie serca, nudności, biegunkę itd.

Zobacz także:

6. Typy nerwic

Nerwice uzewnętrzniają się pod postacią trzech rodzajów: nerwica depresyjna – trwałe, zmienne, o łagodnym nasileniu obniżenie nastroju, nerwica hipochondryczna, * neurastenia – odczuwanie ciągłego zmęczenia, kłopoty ze snem oraz koncentracją. Zespół stresu pourazowego Następuje on w wyniku trudnych i traumatycznych przeżyć. Pacjent żyje wspomnieniami, nie potrafi uwolnić się od przeżytych stresów. Bardzo często występuje proces izolowania się od innych ludzi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze