Trwa ładowanie...

Miał aż 10 cm. Lekarze widzieli coś takiego po raz pierwszy

Avatar placeholder
22.05.2024 10:00
Siedmiolatek połknął 10-centymetrowy ołówek. Pierwszy taki przypadek
Siedmiolatek połknął 10-centymetrowy ołówek. Pierwszy taki przypadek (Pixabay, "Radiology Case Report")

Siedmiolatek z Nepalu przez przypadek połknął 10-centymetrowy ołówek. Chłopiec miał dużo szczęścia: mimo czterech godzin, które upłynęły, zanim otrzymał pomoc lekarską, nic mu się nie stało. Lekarze z Kathmandu Medical College and Teaching Hospital przyznają, że nigdy wcześniej nie zetknęli się z podobnym przypadkiem.

spis treści

1. Chłopiec wydalił ołówek

W szpitalu siedmiolatka poddano prześwietleniu, które wykazało ołówek znajdujący się w jego żołądku. Wszystkie organy chłopca funkcjonowały prawidłowo. Zatrzymano go w klinice na obserwacji, gdzie przez osiem godzin mógł tylko pić wodę i zjeść banana. Następnie wykonano kolejne badanie.

Na rentgenie lekarze zobaczyli wówczas, że ołówek przesunął się do zastawki krętniczo-kątniczej, które stanowi przejście z jelita cienkiego do grubego.

Zobacz film: "Dziecko zadławiło się popularną zabawką. Mama ostrzega"

Osiem godzin później chłopiec miał mieć zaplanowane kolejne prześwietlenie, ale mama siedmiolatka zgłosiła, że dziecko wydaliło ołówek w jednym kawałku. Lekarze wykonali badanie i potwierdzili, że ołówka ani jego pozostałości nie ma już w przewodzie pokarmowym siedmiolatka.

Następnego dnia chłopca wypisano do domu i nie wymagano dalszych wizyt kontrolnych.

2. Ciało obce w przewodzie pokarmowym

W czasopiśmie naukowym "Radiology Case Reports" lekarze zaznaczyli, że połknięte drewniane ciała obce często nie mogą zostać zidentyfikowane za pomocą prześwietlenia rentgenowskiego ze względu na ich przezroczystość. Siedmiolatek miał jednak dużo szczęścia, ponieważ rentgen był w stanie wykryć wewnętrzną warstwę grafitową ołówka.

Medycy zaznaczyli ponadto, że naturalne przejście długiego i ostrego ciała obcego może być "bardzo trudne" ze względu na cztery duże zwężenia w jamie brzusznej i dodali, że połykanie ciał obcych jest powszechne wśród dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu lat, a około 80 do 90 proc. przypadków ciał obcych w przewodzie pokarmowym przechodzi mimowolnie i nie wymaga interwencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze